3Legs porzuca polskie łupki

Z prac na złożu Lublewo, na których wyniki czeka cała branża, wycofał się inwestor. Za mało szans na sukces czy pieniędzy?

Złe wieści dla polskiego sektora łupkowego. Firma 3Legs postanowiła wycofać się z najbardziej obiecującego ze swoich projektów, czyli z trzech koncesji położonych na zachód od Gdańska.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

— Jestem naprawdę zaskoczony — komentował wczoraj na gorąco menedżer z jednej z zagranicznych firm poszukiwawczych. To tam zlokalizowane jest złoże Lublewo, na którym trwają testy. Na ich wyniki czeka cała łupkowa branża, łaknąca sukcesu po latach jałowych poszukiwań.

Szanse za małe

Z komunikatu 3Legs wynika, że branża nie powinna mieć przesadnych nadziei. Testy nie napawają optymizmem. „W związku z dotychczasowymi wynikami odwiertu, które naszym zdaniem są poniżej poziomów dających nadzieję na uruchomienie komercyjnego wydobycia, a także w związku z czasem potrzebnym jeszcze do dokończenia testów, w przypadku których pozytywny wynik wydaje się odległy, postanowiliśmy skorzystać z opcji wyjścia. To w najlepszym interesie naszych akcjonariuszy” — oświadczyło 3Legs Resources w komunikacie. Udziały 3Legs przejmie partner, amerykański gigant ConocoPhillips, stając się 100-procentowym właścicielem trzech koncesji.

ConocoPhillips nadal wierzy w projekt. „Zamierzamy przeprowadzić zaplanowany test odwiertu Lublewo” — zapowiedział Tim Wallace, dyrektor spółki na Polskę. Informacja o wyjściu 3Legs jest dużego kalibru, bo Lublewo to jeden z trzech prowadzonych obecnie projektów, na których wyniki czekają niecierpliwie polscy łupkowcy. Drugi to projekt BNK Polska w Gapowie (trwają analizy wyników), a także zaplanowany na koniec tego roku odwiert poziomy PGNiG w Lubocinie.

Pieniędzy nie za dużo

3Legs był dotychczas mocno skoncentrowany na Polsce. Sprzedał nawet aktywa w Niemczech, by skoncentrować się na naszym kraju. W zeszłym roku pozwolił jednak wygasnąć koncesjom na południu Polski. Dziś — poza koncesjami, z których się wycofuje — ma jeszcze trzy koncesje na wschód od Gdańska, ale deklarował, że z pracami na nich czeka na wynik testowania Lublewa. Wczoraj nie udało nam się skontaktować z firmą. Inne firmy z branży przypuszczają, że za decyzją 3Legs nie stoją argumenty geologiczne, ale finansowe. Firma podała, że na koniec września będzie miała na koncie 17 mln GBP.

— To mało, zważywszy, że koszt odwiertu pionowego to 6-8 mln USD, poziomego — drugie tyle, a szczelinowanie to 10 mln USD. Przypuszczam, że doszło do wyciśnięcia małej firmy przez dużą, o większych możliwościach finansowych — spekuluje jeden z menedżerów z branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / 3Legs porzuca polskie łupki