55,1 proc. bankrutów korzystało z kredytów konsumpcyjnych

PAP
22-06-2016, 16:59

Ponad połowa osób ogłaszających upadłość konsumencką korzystała z kredytów konsumpcyjnych, wynika z danych BIK i BIG InfoMonitor. Z kolei 23 proc. nie ma żadnego zobowiązania w banku, jednak zadłużyło się w firmach pożyczkowych.

fot. Marek Wiśniewski
Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

Zdecydowana większość osób sięgających po upadłość wpadła w kłopoty zadłużając się na konsumpcję, czyli z powodu kredytów gotówkowych, kart kredytowych, limitów kredytowych w koncie oraz pożyczek gotówkowych z firm poza bankowych - wynika z opublikowanego w środę raportu BIK i BIG InfoMonitor. Spośród 3311 przypadków, wyłącznie tego typu zobowiązania, mają w bankach 1823 osoby - 55 proc.

Z badania wynika, że wśród wnioskujących o upadłość powszechne jest jednoczesne zaciąganie zobowiązań finansowych u różnych podmiotów m.in. banków, instytucji poza bankowych, podmiotów świadczących usługi okresowe, firm windykacyjnych, Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych osób fizycznych bądź prawnych.

"Analiza wniosków o upadłość pokazuje, że spora część osób po zaciągnięciu zobowiązania w banku, zaciągała kolejne zobowiązania już w instytucjach poza bankowych. Najprawdopodobniej w oczach banku osoby te utraciły zdolność kredytową, ale nadal były zdecydowane pożyczać, co w konsekwencji wpędziło je w +spiralę zadłużenia+" – zwraca uwagę Joanna Podczaszy, która w 2015 r. przeprowadziła badania akt upadłości konsumenckiej.

Wśród rekordzistów, którym sąd we Wrocławiu w 2015 r. przychylił się do wniosku o upadłość, była 70-letnia emerytka, winna pieniądze 50 wierzycielom. Pożyczała głównie w firmach pożyczkowych.

5,6 proc. bankrutów (186 przypadków) jest zadłużonych wyłącznie w ramach kredytów mieszkaniowych. Natomiast 16 proc. zaciągnęło zarówno kredyt konsumpcyjny jak i mieszkaniowy. Dwie trzecie kredytów mieszkaniowych opisywanych osób była w rodzimej walucie, blisko 30 proc. we frankach szwajcarskich, a niecałe 3 proc. w euro.

"Odsetek ogłaszających upadłość z kredytem mieszkaniowym wśród osób bankrutujących jest bardzo zbliżony do tego, jak wygląda udział kredytobiorców mieszkaniowych w całym rynku kredytowym" – zwraca uwagę prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Jak wynika z badania choć liczba bankrutujących dłużników, posiadających kredyty mieszkaniowe stanowi mniejszość, to ich udział w kwocie zadłużenia jest największy. Łączne bankowe zobowiązania osób bankrutujących w roku 2015 r. i pierwszych czterech miesiącach 2016 r. wyniosły 526,6 mln zł. Blisko 69 proc. (360,9 mln zł) przypadła na kredyty na nieruchomości. Natomiast 165,7 mln zł stanowiły kredyty konsumpcyjne.

Wśród ogłaszających upadłość niezmiennie dominują kobiety. W 2015 r. ich udział wynosił niecałe 57 proc. Dane pokazują, że kobiety zdecydowanie przeważają w grupie ogłaszających upadłość z kredytem mieszkaniowym (59 proc. kredytów na łączną sumę blisko 214 mln zł).

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Mogą z niej korzystać ci, którzy stali się niewypłacalni - nie mają pieniędzy na bieżące rachunki, zakup artykułów codziennego użytku oraz spłatę kredytów czy pożyczek. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza utratę wszystkiego, co się posiada. Prawo przewiduje jedynie wydzielenie kwoty na wynajem mieszkania na okres od 12 do 24 miesięcy dla bankruta.

Ogłaszający upadłość ma obowiązek wykonywania zatwierdzonego przez sąd planu spłaty wierzycieli w okresie do 36 miesięcy. W tym czasie osoba, która rozpoczęła procedurę upadłości nie może rozporządzać majątkiem w sposób, który mógłby zagrozić realizacji planu spłaty wierzycieli, np. zaciągać kredytów czy wyprzedawać majątku. Upadły jest też obowiązany składać sądowi corocznie sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli za poprzedni rok kalendarzowy.

Upadłość konsumencka nie umarza alimentów, ani rent odszkodowawczych, sądowych kar grzywny i obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / 55,1 proc. bankrutów korzystało z kredytów konsumpcyjnych