ACEA: liczba rejestracji nowych aut osobowych wzrosła o 24,6 proc. w listopadzie

ISBNews
opublikowano: 15-12-2015, 10:39

Liczba nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce wyniosła 30 312 szt. w listopadzie br., co oznacza wzrost o 24,6% r/r, podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA).

W okresie styczeń-październik 2015 r. w Polsce zarejestrowano 317 614 nowych samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 6,6% r/r, wynika z danych ACEA.

"To najlepszy od pięciu lat listopad w naszym zestawieniu sprzedaży nowych osobówek, co nas cieszy. W wyniku uruchomionych wyprzedaży rocznika w minionym miesiącu do salonów udało się więcej niż przed rokiem klientów indywidualnych, co jednak nie zmienia faktu, że nadal ścieżkę wzrostów utrzymujemy dzięki zakupom firmowym. Ich udział w łącznej sprzedaży wynosi ok. 65%" -skomentował dane Paweł Gos, prezes Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji, cytowany w komunikacie spółki.

Ekspert spodziewa się, że w całym roku liczba nowych rejestracji sięgnie 340-350 tys., co będzie oznaczało wzrost o 4-7% r/r.

"Listopad zakończył się z kolejnym rekordowym wynikiem sprzedaży od kilku lat. Spodziewam się, że również grudzień zakończymy na przyzwoitym plusie. W podejmowaniu przez firmy czy także przez konsumentów decyzji o zakupie nowych czterech kółek z pewnością pomagają spadające ceny paliwa, możliwość odliczania VAT-u od paliwa wśród przedsiębiorców oraz trwające wyprzedaż roczników" - powiedział Gos.

W całej Unii Europejskiej (z wyłączeniem Malty), popyt na nowe samochody wzrósł w listopadzie o 13,7% r/r do 1 085 259 szt, a od początku roku o 8,7% r/r do 12 603 855 sztuk.

"Ożywienie w europejskich salonach trwa już 27 miesięcy i wszystko wskazuje na to, że cały rok zakończymy na bardzo dobrym plusie. W minionym miesiącu na zielono możemy zaznaczyć wszystkie najważniejsze rynki europejskie takie jak Niemcy, Włochy, Hiszpania czy Francja. Na ścieżkę wzrostów, zaledwie po jednym miesiącu zakończonym na minusie, powróciła też Wielka Brytania" - dodał Gos.

W listopadzie zanotowano wzrost na wszystkich dużych rynkach. Hiszpania (+ 25,4%), Włochy (+ 23,5%) i Francja (+ 11,3%) zanotowały dwucyfrowy wzrost rejestracji, wzrost o 8,9% zanotował z kolei rynek niemiecki, podała ACEA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / ACEA: liczba rejestracji nowych aut osobowych wzrosła o 24,6 proc. w listopadzie