Adieu dla karty zegarowej

opublikowano: 25-10-2016, 22:00

Firmy powinny coraz bardziej propagować elastyczne warunki zatrudnienia. Dla pracowników ważne są też wspierające tę pracę narzędzia IT.

Elastyczne warunki pracy, czyli możliwość wykonywania jej zdalnie przy braku sztywno ustalonych godzin, są w krajach europejskich stosowane w różnym stopniu. Na razie najmniej rozpowszechniono je w Europie Centralnej i Wielkiej Brytanii — pokazuje ankieta dotycząca współczesnego świata pracy, a także oczekiwań i opinii HR-owców oraz menedżerów na temat zarządzania pracownikami. Badanie wykonała w 16 państwach, w tym w Polsce, firma badawcza IDC. Z badania wynika, że wśród respondentów z Polski mniej niż 50 proc. mogło pracować z domu, podczas gdy dla krajów nordyckich wskaźnik ten wynosił 87 proc. Wysoki był również w Hiszpanii, Krajach Beneluksu oraz Austrii. Ankieta pokazała, że działy HR przeceniają swoje wsparcie dla menedżerów pierwszej linii. 41 proc. z nich zaznaczyło je jako główne źródło swojej frustracji w porównaniu z 32 proc. wskazań pracowników HR. Odmienne są też opinie, jak mierzyć skuteczność inicjatyw dotyczących kadr.

— Lepsza współpraca między specjalistami HR i menedżerami jest potrzebna, aby HR mógł rzeczywiście przyjąć rolę strategicznego partnera wewnątrz firmy. Działy HR muszą dostosować się do szybko zmieniającego się środowiska, a szczególnie rosnącego znaczenia elastycznych warunków pracy, równocześnie zarządzając naciskami ze strony pracowników, którzy mają nowe oczekiwania w stosunku do pracodawców — mówi Vincent Belliveau, executive vice president oraz general manager regionu EMEA w Cornerstone OnDemand.

Ankieta ujawniła, że dla lojalności, zadowolenia i poczuciagodności utalentowanych pracowników ważne są elastyczne warunki pracy i wspierające ją narzędzia IT.

— Za istotne uznano oprogramowanie dostępne na urządzeniach mobilnych, pracę zdalną, możliwość korzystania z prywatnych urządzeń, odpowiednie przeszkolenie i możliwość aplikowania na stanowiska poza swoim działem — komentuje Bo Lykkegaard z IDC. Jego zdaniem, europejskie firmy mają do wykonania działania zarówno w zakresie inwestycji w technologię, jak i propagowania bardziej elastycznych kultur pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu