Czytasz dzięki

Afryka walczy, kursy pikują

RAV, yahoo. com
opublikowano: 03-03-2011, 00:00

Fala niepokojów społecznych w krajach arabskich wywołała popłoch wśród inwestorów z regionu.

Fala niepokojów społecznych w krajach arabskich wywołała popłoch wśród inwestorów z regionu.

Inwestorzy na Bliskim Wschodzie złapali nową chorobę. Niestety, zaraźliwą. Nazywa się panika. W obawie o konsekwencje konfliktu w Libii, Egipcie, Tunezji oraz niepokojów w Bahrajnie i Omanie wyprzedają akcje. Efekt? Główny wskaźnik giełdy saudyjskiej zniżkował w środę o 4,4 proc. po spadku dzień wcześniej o 6,8 proc., a od początku roku stracił już jedną piątą wartości, mimo cenowego rajdu ropy naftowej, która jest głównym paliwem zasilającym budżet kraju.

Natomiast dubajski indeks DFM General zaliczył wczoraj kolejny 3,5-procentowy spadek, do poziomu 1 374,7 pkt, najniższego zamknięcia od czerwca 2004 r. Obliczany przez Blooomberga indeks spółek z rejonu Zatoki Perskiej zniżkował od początku roku o 15 proc.

— Znaczna część podaży pochodzi od inwestorów z regionu. Po skali spadków można poznać, że to czysta panika — uważa Ibrahim Masood z Mashreqbank PSC.

Podobnego zdania jest John Sfakianakis, główny ekonomista Banque Saudi-Fransi w Arabii-Saudyjskiej.

— Inwestorzy są wstrząśnięci tym, co się dzieje na sąsiednich rynkach. To niebezpieczny rodzaj paniki, który spowoduje efekt śnieżnej kuli — mówi ekonomista Banque Saudi-Fransi.

Zdaniem ekspertów, inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że ostatnie niepokoje w Bahrajnie i Omanie mogą rozlać się po innych krajach Zatoki Arabskiej — włącznie z Arabią Saudyjską, która jest największą arabską gospodarką i liderem Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC).

Zdaniem Akrama Annousa, stratega z Al Mal Capital obsługującego Bliski Wschód i północną Afrykę, inwestorzy wyprzedają akcje nie tylko dlatego, że obawiają się rozlania konfliktów na inne kraje regionu, ale m.in. dlatego, że obawiają się konsekwencji dla działalności firm.

— Przedsiębiorcy z Libii, Tunezji czy Egiptu nie są w stanie planować działalności — mówi Akram Annous.

4,4%

Tyle wczoraj stracił główny indeks giełdy saudyjskiej...

3,5%

...a tyle dubajski indeks DFM General.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV, yahoo. com

Polecane