Agencja Fitch potwierdziła wysokie ratingi Małopolski

  • PAP
opublikowano: 10-06-2019, 15:42

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła międzynarodowe długoterminowe ratingi Małopolski dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz w walucie krajowej na poziomie "A-". Perspektywa ratingów jest stabilna. Ocena wiarygodności kredytowej województwa jest równa ocenie Polski.

Fitch poinformował także, że długoterminowy rating krajowy regionu został utrzymany na poziomie "AAA(pol)".

Jak podała w poniedziałek agencja, gospodarka Małopolski jest dobrze zdywersyfikowana i zorientowana na usługi. W komunikacie agencji podkreślono, że na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w województwie wynosiła 4,7 proc. i była niższa od średniej krajowej (5,8 proc.).

Według ekspertów z Fitch Ratings, ocena Małopolski odzwierciedla mocne wyniki operacyjne oraz wysoką stabilność i elastyczność po stronie wydatków budżetu województwa.

Fitch Ratings zwraca uwagę m.in. na działania podejmowane przez Małopolskę w celu racjonalizowania wydatków operacyjnych. Eksperci podkreślają, że to dzięki nim województwo jest dobrze przygotowane do przeciwdziałania ewentualnym negatywnym zmianom pojawiającym się w gospodarce.

Scenariusz ratingowy Fitch zakłada, że wskaźnik spłaty zadłużenia województwa pozostanie mocny w ciągu kolejnych pięciu lat. Zdolność do obsługi zadłużenia oceniono na „AA”.

Założenia agencji Fitch dla Małopolski na lata 2019-2023 to m.in. średni roczny spadek dochodów podatkowych na poziomie 1,6 proc., średni roczny wzrost wydatków operacyjnych na poziomie 1 proc., oraz stopniowy wzrost kosztów długu - łącznie o 2 punkty procentowe w okresie scenariusza ratingowego.

Budżet województwa małopolskiego na ten rok zakłada dochody na poziomie blisko 1,706 mld zł oraz wydatki w wysokości 1,861 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu