Agencja ratingowa chwali mazowieckie miasto

DI
opublikowano: 13-06-2016, 11:30

Nowy skarbnik, lepsze wyniki, ale ratingi na razie bez zmian. Fitch ciepło wypowiada się o Płocku.

Fitch Ratings potwierdził ratingi Płocka dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „BBB” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A+(pol)”. Perspektywa ratingów jest stabilna.

fot. Wojciech Wójcik - Forum
Zobacz więcej

Płock

fot. Wojciech Wójcik - Forum

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla dobre wyniki finansowe miasta" – zaznaczają analitycy agencji.

Fitch podkreśla, że w ubiegłym roku uległo zmianie podejście do zarządzania finansami miasta. Od kwietnia 2015 r. pieczę nad kasą Płocka sprawuje Wojciech Ostrowski.

„Celem nowego skarbnika jest stopniowe  zwiększanie  nadwyżki operacyjnej miasta, głównie przez zwiększenie kontroli wydatków operacyjnych” – opisuje Fitch.

W 2015 r. Płock osiągnął marżę operacyjną na poziomie 9,4 proc. i nadwyżkę operacyjną w kwocie 67,8 mln zł, w porównaniu do 7 proc.  i 50 mln zł w 2014 r.

„Poprawa wyników była rezultatem lepszego wykonania dochodów, głównie z podatków dochodowych, oraz spadku wydatków operacyjnych o 2,8 proc. w porównaniu do 2014 r. Fitch uważa, że lepsza kontrola wydatków operacyjnych pomoże w stabilizacji wyników operacyjnych w latach 2016-2018 z marżą operacyjną wynoszącą średnio 8 proc. i nadwyżką operacyjną 1,4 razy wyższą od obsługi zadłużenia” – opisują analitycy Fitcha.

Agencja oczekuje, że zadłużenie bezpośrednie miasta (2016-2018) pozostanie na umiarkowanym poziomie około 70 proc.  dochodów bieżących (w 2015r.  wyniosło 500 mln zł, czyli 69 proc.).

„Prognozujemy umiarkowany wzrost długu w tym okresie w wyniku inwestycji, które będą w dużym stopniu współfinansowane z budżetu UE” – twierdzi Fitch.

Przypomina, że w wieloletniej prognozie finansowej samorząd zakłada inwestycje średnio na 170 mln zł rocznie. Zdaniem Fitch, w około 50 proc. będą finansowane z dochodów majątkowych, głównie dotacji unijnych, natomiast reszta finansowania może pochodzić z dochodów własnych miasta i nowego długu.

Ratingi mogą zostać podniesione  w przypadku stałej poprawy marży operacyjnej powyżej 12 proc. oraz gdy zadłużenie ustabilizuje się poniżej 65 proc. dochodów bieżących. Mogą zostać obniżone, jeśli marża operacyjna pogorszy się poniżej 6 proc. w sposób trwały, a nadwyżka operacyjna nie będzie wystarczająca do pełnej obsługi zadłużenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu