Airly i innogy go! będą badać poziom smogu w Warszawie

AR
opublikowano: 11-03-2020, 11:52

Start-up, który walce ze smogiem, wspólnie ze spółką carsharingową innogy go! uruchomił pilotażowy projekt - zrobią smogową mapę stolicy.

Dane o zanieczyszczeniu powietrza będą od tej pory pobierane na bieżąco z ulic, którymi podróżują użytkownicy samochodów innogy go! i posłużą do aktualizowania Mapy Smogo!wej Warszawy - informuje w komunikacie prasowym spółka Airly, która jest partnerem projektu. To pilotażowy projekt dwóch start-upów technologicznych. 

- Teraz wypożyczając bezemisyjne innogy go!, mieszkańcy Warszawy zyskają dostęp do aktualnych i dokładnych informacji o poziomie zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy. Niektórzy do tej pory w ogóle nie mieli takiej wiedzy, bo w miejscu, w którym mieszkali, nie było czujników poziomu smogu - mówi Sebastian Janda, dyrektor w grupie innogy.

Projekt ruszył 9 marca. Bierze w nim udział 25 bezemisyjnych aut elektrycznych BMW i3 z floty innogy go!, które zostały wyposażone w czujniki jakości powietrza Airly. Będą one badać poziom smogu i przekazywać dane z pomiarów na bieżąco - podczas jazdy i postoju. Powstanie z nich Mapa Smogo!wa. Pomiary będą przekazywane z 25 samochodów, czyli 25 lokalizacji jednocześnie. Zdaniem Sebastiana Jandy pokaże to „realny obraz smogu w danej okolicy”. 

- Znając aktualny poziom zanieczyszczenia w swojej okolicy, mieszkańcy lepiej będą chronić swoje zdrowie. Na przykład będą mogli zaplanować bieganie czy spacer z dzieckiem w porze, kiedy poziom smogu jest najniższy. Co ważne, w programie pilotażowym instalujemy czujniki smogu w kilkudziesięciu samochodach. Będziemy monitorować jego efektywność, by go rozwijać i wprowadzać kolejne udogodnienia – mówi Sebastian Janda. 

Mapa Smogo!wa Warszawy będzie przedstawiać pomiary z miejsc, które do tej pory nie były oznaczane w pomiarach stacjonarnych. Wynikało to ze zbyt dużego ich oddalenia od stacjonarnych mierników smogu.

- Podobną metodę testował wcześniej Google wraz z Aclima, ale na wyniki z tych testów rynek musi jeszcze poczekać. Tym bardziej cieszymy się, że innogy go! zaprosiło nas do tego nowatorskiego projektu. Wierzymy, że wkrótce odbije się on szerokim echem nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie – mówi Michał Misiek z Airly.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane