Akcje PLL LOT mogą trafić na parkiet GPW w II połowie 2003 r.

Paweł Kubisiak
27-05-2002, 13:08

Polskie Linie Lotnicze LOT mogą zadebiutować na GPW w drugiej połowie 2003 roku - poinformował minister skarbu Wiesław Kaczmarek.

- Upublicznienie LOT nie nastąpi na pewno w tym roku, raczej w II połowie 2003 - powiedział minister.

Zastrzegł jednak, że warunkiem wprowadzenia spółki na giełdę jest pozyskanie inwestora na pakiet akcji, który chce sprzedać Swissair. Przed upublicznieniem przewoźnika musi się też zakończyć wprowadzenie LOT do aliansu oraz program naprawy spółki.

Swissair Group planuje sprzedaż całości, czyli 25,1 proc. posiadanych akcji PLL LOT. Bankrutująca szwajcarska linia lotnicza zamierza upłynnić akcje polskiego przewoźnika jeszcze w tym roku roku. Memoranda informacyjne do chętnych na akcje spółki zostaną wysłane prawdopodobnie w czerwcu. Na doradcę przy przeprowadzeniu tej transakcji został wybrany Polish Institute of Management. Zdaniem Wiesława Kaczmarka, ministra skarbu, akcje LOT, należące do upadłego Swissaira, mogą najpierw trafić do inwestorów finansowych, a dopiero potem branżowych. Jednym nich może być SAS, który zadeklarował wstępne zainteresowanie.

Równocześnie rozpoczyna się niepubliczny obrót akcjami spółki. LOT podpisał umowę dotyczącą zorganizowania niepublicznego obrotu akcjami pracowniczymi z Domem Maklerskim Banku Handlowego, który deklarował, że rozpoczęcie obrotu będzie możliwe od 27 maja.

Obrotem niepublicznym mogą być zainteresowani pracownicy spółki, którzy posiadają łącznie 6,94 proc. jej udziałów. Po podwyższeniu kapitału PLL LOT przez MSP pod koniec ubiegłego roku, udział Skarbu Państwa w spółce wzrósł do 67,96 proc., a pozostałe 25,1 proc. ma Swissair Group.

Na początku kwietnia PLL LOT oficjalnie ogłosił, że podpisał umowę o współpracy z niemieckim przewoźnikiem Lufthansą, która ma pomóc polskiej firmie znaleźć się w aliansie Star Alliance w 2003 roku. LOT liczy, że dzięki sojuszowi ze Star Alliance zyska dostęp do szerokiej światowej siatki połączeń, globalnego programu frequent flyer i nowoczesnych metod sprzedaży biletów.

Umowa partnerska Lufthansy i PLL LOT nie przewiduje aliansów kapitałowych między spółkami. Jednak przy decyzji o akceptacji inwestora na 25 proc. akcji LOT, MSP będzie konsultowało się z niemieckim partnerem.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akcje PLL LOT mogą trafić na parkiet GPW w II połowie 2003 r.