Aktywa funduszy złota w dół najmocniej od trzech lat. Sam kruszec najtańszy od lutego

Wyprzedaż złota na globalnych rynkach sprawiła, że aktywa funduszy opartych na kruszcu są na najlepszej drodze do zamknięcia listopada największym spadkiem od grudnia 2013 r.

Notowania złota w ostatnich 12 miesiącach
Wyświetl galerię [1/2]

Notowania złota w ostatnich 12 miesiącach Bloomberg

Od początku miesiąca aktywa funduszy ETF opartych na kruszcu spadły o 72 tony i jeśli przez najbliższy tydzień ta tendencja się nie odwróci, to zamkną one listopad największym spadkiem aktywów od grudnia 2013 r. Notowania złota zniżkowały w listopadzie o 6,7 proc., w miarę jak plany zwiększenia wydatków budżetowych przez Donalda Trumpa zachęciły rynek do dyskontowania szybszego zaostrzenia polityki pieniężnej Fedu (wzrost stóp procentowych zniechęca inwestorów do złota, ponieważ podwyższa koszt alternatywny inwestycji w nie wypłacający odsetek kruszec). Aktywa funduszy złota sięgają obecnie 1916 ton i są najniższe od lipca.

- Obserwujemy zaostrzanie polityki pieniężnej i umacnianie się dolara, co potencjalnie nie jest dobre dla złota. Właśnie dlatego ludzie wycofują kapitał z funduszy opartych na kruszcu – komentował w rozmowie z Bloombergiem Ric Spooner, analityk w CMC Markets.

Notowania złota znalazły się w środę, po 2,1-procentowej zniżce, najniżej od lutego. Choć w skali tego roku utrzymują się na 12,4-procentowym plusie, to jednak zmierzają do zamknięcia spadkiem trzeciego z czterech ostatnich miesięcy. Tymczasem złoto ostatnio straciło jednego z najgorętszych fanów. Inwestor miliarder Stanley Druckenmiller, który jeszcze w maju oceniał perspektywy złota jako lepsze od perspektyw którejkolwiek z walut, sprzedał w noc powyborczą całość posiadanego kruszcu. Obecnie finansista gra pod przyspieszenie wzrostu gospodarczego i inflacji w USA.

- Wszystkie argumenty za posiadaniem złota, które obowiązywały w ostatnich latach, wydają się wygasać - powiedział Stanley Druckenmiller w rozmowie na antenie CNBC.


Notowania złota w ostatnich 12 miesiącach. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu