Aktywność biznesowa w USA spadła trzeci miesiąc z rzędu

opublikowano: 23-09-2022, 16:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

We wrześniu aktywność biznesowa w USA spadła trzeci miesiąc z rzędu, chociaż tempo obniżki zwolniło, a poprawa globalnych łańcuchów dostaw złagodziła presję inflacyjną dla firm – podaje agencja Reutersa.

S&P Global podał w piątek, że wstępny amerykański indeks Composite PMI Output Index, który śledzi sektory produkcji i usług, wzrósł w tym miesiącu do 49,3 z końcowego odczytu 44,6 w sierpniu.

Odczyt poniżej 50 wskazuje na kurczenie się w sektorze prywatnym. Pomijając załamanie podczas pierwszej fali pandemii COVID-19 wiosną 2020 r., wyniki przedsiębiorstw w trzecim kwartale były najsłabsze od globalnego kryzysu finansowego z lat 2007-2009.

Jednak badanie S&P Global prawdopodobnie wyolbrzymia spowolnienie aktywności gospodarczej. Badania Instytutu Zarządzania Dostawami wykazały, że przemysł wytwórczy i usługowy w tym roku stale się rozwijał, podważając pogląd, że gospodarka znajduje się w recesji.

Gospodarka spowalnia, ponieważ Rezerwa Federalna agresywnie zaostrza politykę monetarną, aby schłodzić popyt i sprowadzić inflację z powrotem do celu amerykańskiego banku centralnego na poziomie 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane