Alior podał wyniki za III kwartał 2019 r.

opublikowano: 05-11-2019, 06:39
aktualizacja: 05-11-2019, 10:59

Alior Bank zanotował w III kwartale 2019 r. 124,5 mln zł zysku netto. To o 4 proc. więcej od konsensu prognoz analityków, ankietowanych przez PAP, a jednocześnie o 30 proc. mniej niż rok temu.

Wynik odsetkowy banku wzrósł o 2 proc. r/r do 802 mln zł (to o 8 proc. więcej od konsensu), wynik z prowizji spadł natomiast o 3 proc. do 173 mln zł. Koszt ogółem spadły o 10 proc. do 372 mln zł (6 proc. poniżej konsensu), a saldo rezerw wyniosło 325 mln zł (o 19 proc. więcej r/r i o 35 proc. mniej kw/kw). 

Alior Bank, którego szefem jest Krzysztof Bachta, to jeden z wielu banków, które po wyroku TSUE muszą zwracać klientom prowizje w przypadku, gdy ci wcześniej spłacili kredyt.
Zobacz więcej

Do zwrotu:

Alior Bank, którego szefem jest Krzysztof Bachta, to jeden z wielu banków, które po wyroku TSUE muszą zwracać klientom prowizje w przypadku, gdy ci wcześniej spłacili kredyt. Fot. WM

Bank poinformował jednocześnie, że zmienił sposób prezentacji rezerw na zwroty dotyczące spłat kredytów konsumenckich sprzed 11 września 2019 r. (a więc sprzed wyroku TSUE, nazywanego "małym TSUE"). 57 mln zł z tego tytułu zaksięgowano w pozostałych kosztach operacyjnych, a nie w wyniku odsetkowym, jak wcześniej zapowiadano. 

– Kończymy prace nad strategią na lata 2020-2022. Planowane zmiany umożliwią nam odbudowanie przychodów po spadku wynikającym z dostosowania się do wyroku TSUE. W obszarze klienta biznesowego naszym priorytetem pozostaje dalszy wzrost w preferowanych branżach przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu ryzyka – mówi Krzysztof Bachta, prezes zarządu Alior Banku. 

Do końca 2019 roku bank planuje utrzymać marżę odsetkową na poziomie 4,5 proc., obniżyć wskaźnik kosztów do przychodów do poziomu 41 proc. (42,8 proc. obecnie) oraz koszty ryzyka do 2,3 proc. (obecnie 2,4 proc.), a także zwiększyć wolumen kredytów brutto do poziomu co najmniej 5 mld zł (wykonanie po  trzech kwartałach
to 3,9 mld zł).     

Alior Bank podjął działania mające na celu zmianę profilu ryzyka kredytowego, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru klienta biznesowego. 

– Zmiana profilu ryzyka kredytowego to działania przynoszące efekty w dłuższym okresie i z pewnością będą one istotnym elementem naszej nowej strategii – mówi Marek Szcześniak, wiceprezes zarządu Alior Banku odpowiedzialny za ryzyko. – Reorganizacja linii bankowości korporacyjnej, którą prowadzimy, przynosi już efekty. W przyszłym roku nasz portfel będzie lepiej zdywersyfikowany branżowo, jak i z punktu widzenia koncentracji pojedynczych ekspozycji. Z kolei w segmencie klienta indywidualnego jakość portfela jest lepsza niż jeszcze rok temu – dodaje.

W III kwartale 2019 roku poziom pokrycia rezerwami dla kredytów z rozpoznaną przesłanką utraty wartości (NPL) w segmencie klienta biznesowego wyniósł 49,38 proc, co stanowi przyrost o 5,2 p.p. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. W segmencie klienta indywidualnego wskaźnik ten również wzrósł do poziomu 66,53 proc. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu