Allianz Polska: rynek ubezpieczeń zdrowotnych i ochronnych wzrośnie w ciągu trzech lat o 5 proc.

  • PAP
opublikowano: 05-07-2022, 15:01
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rynek ubezpieczeń zdrowotnych i ochronnych wzrośnie w ciągu trzech lat o 5 proc. Allianz Polska po fuzji ze spółką Aviva Polska zamierza walczyć o udział w tym wzroście. Inflacja może jednak wpłynąć na aktywność klientów - podali we wtorek przedstawiciele firmy Allianz.

"1 lipca doszło do fuzji prawnej towarzystw ubezpieczeniowych oraz TFI Allianz Polska i Aviva Polska. Od 2 lipca działają one pod marką Allianz. Dzięki połączeniu Allianz istotnie wzmacnia pozycję na polskim rynku. Umowy z klientami obowiązują bez zmian, zgodnie z ich warunkami, na zasadzie kontynuacji" - poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej przedstawiciele Allianz Polska.

Dodano, że połączenie jest efektem zakupu spółek Aviva w Polsce przez grupę Allianz w 2021 roku.

"Po fuzji Allianz zajął drugie miejsce na rynku ubezpieczeń na życie (łącznie ponad 3 mld zł składki przypisanej w 2021 roku) oraz awansował na szóste miejsce wśród grup ubezpieczeniowych obecnych na rynku majątkowym (2,6 mld zł składki w 2021 r.). Połączone TFI zajmuje czwartą pozycję na rynku, zarządzając aktywami funduszy inwestycyjnych o wartości ok. 15,5 mld zł. Intencją Allianz jest również połączenie obu towarzystw i funduszy emerytalnych, co nastąpi po uzyskaniu zgód regulacyjnych" - podkreśliła spółka.

Prezes Allianz Polska Matthias Baltin powiedział PAP, że "jest jeszcze za wcześnie, by podawać konkretne terminy ich połączenia".

Allianz do końca roku lub na początku roku 2023 ma przedstawić nowy skonsolidowany katalog produktów ubezpieczeniowych.

"Będziemy rozwijać wszystkie linie biznesowe. Mamy długoterminową perspektywę również jako inwestor na polskim rynku finansowym, jako odpowiedzialny pracodawca i uczestnik życia społecznego" - dodał Baltin.

"W perspektywie trzech lat rynek ubezpieczeń zdrowotnych i ochronnych wzrośnie o 5 proc. i zamierzamy mieć aktywny udział w tym wzroście przez inwestycje, które chcemy poczynić, szczególnie w ubezpieczeniach ochronnych i zdrowotnych" - poinformował członek zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Allianz Życie Polska Paweł Pytel.

Dodał, że "poziom inflacji, którego doświadczamy, i którego doświadczają nasi klienci w tym roku i to, że w kolejnym roku inflacja będzie utrzymywała się na wyższym poziomie, to jest zawsze ten niepokój, czy nasi klienci będą w stanie płacić dalej składki" - zaznaczył.

"Zakładamy, że to będzie przejściowy efekt tego i przyszłego roku, natomiast w dłuższej perspektywie sytuacja się ustabilizuje. Z drugiej strony wzrost stóp procentowych w przypadku obligacji daje nadzieje i szansę, że stopy zwrotu, które będziemy mieli, będą na tyle bezpieczne, na poziomie bardziej satysfakcjonującym klientów, i nasza oferta będzie lepiej postrzegana (...) w dłuższej perspektywie" - stwierdził Paweł.

Jak podała spółka, Allianz Polska po fuzji z Aviva liczy 6,2 mln klientów indywidualnych i firm, 5300 agentów ubezpieczeniowych oraz innych współpracujących pośredników, 2100 współpracujących placówek medycznych, 500 salonów dealerskich. Łącznie połączone firmy w 2021 r. wypłaciły klientom 3 mld zł świadczeń i odszkodowań. W funduszach inwestycyjnych i emerytalnych Allianz Polska zgromadzonych jest 67 mld zł aktywów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane