Amazon bliski 'podwójnej' drugiej centrali

opublikowano: 06-11-2018, 20:39

Trwające od lat poszukiwania drugiej centrali przez koncern Amazon zbliżają się wreszcie do końca, twierdza agencyjne źródła. I prawdopodobnie będą aż dwie jej lokacje.

Gigant handlu elektronicznego jest bliski porozumienia, które podzieliłoby nową siedzibę między dwie lokalizacje, powiedziała jedna z osób, związanych ze sprawą. Jedną z nich ma być obszar Crystal City w Arlington w Północnej Wirginii, drugim będzie Long Island City, w dzielnicy Queens w Nowym Jorku.

Amazon
Zobacz więcej

Amazon fot. Bloomberg

Amazon w zeszłym roku ogłosił plany zainwestowania 5 mld USD w drugie centrum zarządzania i zatrudnienia aż 50 tys. osób, co wywołało żywe zainteresowanie ze strony wielu miast w USA i Kanadzie. Ogłoszono 20 finalistów i ostateczna decyzja ma zostać podjęta do końca roku.

The New York Times wcześniej informował, że Amazon był blisko  wyboru Long Island City, a Wall Street Journal donosił, że Amazon wybierze dwie lokalizacje po podjęciu decyzji, że w jednej lokalizacji brakowało wystarczającego zaplecza intelektualno-technologicznego. Z kolei Washington Post wcześniej informował, że Amazon prowadził zaawansowane rozmowy, aby zlokalizować swoją drugą siedzibę w Crystal City, która znajduje się nad rzeką Potomac w Waszyngtonie.

Amazon napędza koniunkturę gospodarczą w swoim rodzinnym mieście Seattle, gdzie jest często obwiniany o problemy z ruchem drogowym i gwałtowny wzrost kosztów mieszkaniowych, które zmuszają niektórych mieszkańców do wyprowadzki poza miasto. Wybierając więcej niż jedną lokalizację, może starać się unikać krytyki, że przybycie takiego giganta obciąży lokalną infrastrukturę.

Zaletą Crystal City jest to, ze znajduje się po drugiej stronie rzeki Potomac ma wprost Kapitolu w Waszyngtonie i szybki dojazd z lotniska im. Ronalda Reagana i Pentagonu. Dyrektor generalny Amazon Jeff Bezos kupił dom w Waszyngtonie pod koniec 2016 r. i jest właścicielem gazety Washington Post.

W dzielnicy Crystal City skupiają się wysokie biurowce, hotele i budynki mieszkalne. Exodus najemców rządowych doprowadził do zwolnienia obszaru ze stosunkowo tanią, starzejącą się powierzchnią biurową, z której Amazon mógłby korzystać podczas renowacji istniejących lub budowania od nowa.

Z kolei Long Island City, najszybciej rozwijająca się dzielnica Nowego Jorku, dostanie 180 mln USD na budowę i poprawę szkół, ulic i parków. Plan jest częścią strategii inwestycyjnej, w ramach której dzielnica Queens przewodzi ogólnokrajowemu boomowi budowlanemu

Long Island City obsługiwane jest przez 8 linii metra, 13 linii autobusowych, East River Ferry, Long Island Railroad, dwa mosty i tunel łączący go z Manhattanem. Ma również szybki dostęp do lotnisk LaGuardia i John F. Kennedy International.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu