Analityk podniósł cenę docelową Pekabeksu

opublikowano: 23-02-2023, 09:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Mimo spadku liczby zamówień, Jakub Bronicki, analityk z BM PKO BP, pozytywnie ocenia sytuację spółki, ponieważ udało jej się poprawić marże EBIT i EBITDA

Jakub Bronicki dotychczas obawiał się o znaczny spadek rentowności producenta prefabrykatów budowlanych. Mimo że prognoza dla mniejszej liczby zamówień się sprawdziła, a w III kwartale 2022 r. odnotowano słabszy popyt i ucięto wolumen produkcji o 3 proc. r/r, marże EBIT oraz EBITDA wzrosły o - odpowiednio - 1,1 proc. i 1,4 proc. r/r. Skłoniło to specjalistę do podniesienia ceny docelowej o 2,60 zł do 17,60 zł za akcję, przy niezmienionej rekomendacji “trzymaj”.

Mimo że podstawą stosunkowo dużego optymizmu względem spółki jest prognoza dla segmentów prefabrykacji i budowlanego, w których pogorszenie popytu nie powinno być duże dzięki silnemu rynkowi budownictwa mieszkaniowego, istotny wpływ miała też działalność deweloperska Pekabexu. Na 2023 r. przewidywane są bowiem przekazania mieszkań z opóźnionej inwestycji Casa Fiore oraz zgodnej z harmonogramem Jasielskiej, etap III.

Zdaniem analityka PKO BP godnym odnotowania jest obniżenie zadłużenia spółki z ponad 200 mln zł w I kwartale 2022 r. do 97 mln zł w III kwartale, co przygotowało ją na spodziewane spowolnienie gospodarcze. W 2023 r. oczekiwane jest utrzymanie dwucyfrowych marż (średnio 11,5 proc.) w segmencie prefabrykacji oraz poprawy marż do 2 proc. w budownictwie, ze względu na niższe ceny materiałów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane