Analityk: trudno dopatrzyć się sensu w decyzji NBP

opublikowano: 14-07-2021, 16:07

Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB, nie widzi uzasadnienia w zaangażowaniu banku centralnego na rynku kontraktów terminowych.

Narodowy Bank Polski inwestuje w kontrakty na indeksy akcji z USA i Europy - przyznała w Sejmie w czasie posiedzenia Komisji Finansów Publicznych Marta Kightley, pierwszy zastępca prezesa NBP Adama Glapińskiego.

- Robimy przegląd narzędzi, które stosujemy, i w zeszłym roku zarząd NBP podjął decyzję o przyjęciu niewielkiej ekspozycji na rynek akcji poprzez kontrakty futures. To kontrakty na główne indeksy akcji na rynku amerykańskim i europejskim. To jest nowość i to zostało wprowadzone w tym roku – powiedziała Marta Kightley.

Kontrakt futures to instrument pochodny, którego cena zależna jest od instrumentu bazowego (np. indeksu giełdowego, towaru, akcji itp.). Jak podkreśla Przemysław Kwiecień, futures służą do dwóch rzeczy: zabezpieczenia ryzyka albo do spekulacji.

– Ze stanowczymi komentarzami warto poczekać do oficjalnego komunikatu NBP. Niemniej jednak informacja podana przez wiceprezes banku w Sejmie brzmi dziwnie i trudno dopatrzyć się sensu w tym, że bank centralny zajmuje pozycję w kontraktach terminowych na rynku akcji. Jakie ryzyko w ten sposób chce zabezpieczyć NBP? A jeśli spekuluje, to przecież nie to jest celem banku centralnego - mówi główny ekonomista XTB.

Najbardziej znane przypadki, kiedy bank centralny angażuje się na rynku akcji, to kupowanie ETF-ów przez Bank Japonii oraz bezpośrednie zakupy akcji przez Narodowy Bank Szwajcarii.

– W pierwszym przypadku podawane jest wytłumaczenie o prowadzeniu aktywnej polityki pieniężnej, które jest dyskusyjne. W drugim decyzję SNB łatwiej zrozumieć, bo bank ten ma gigantyczne rezerwy, a kiedy jest kryzys na świecie, to te rezerwy tylko się powiększają. W Polsce jest dokładnie odwrotnie, dlatego trudno o porównania. W ostateczności NBP mógłby lokować część rezerw w ETF-ach na globalne akcje, choć taki ruch również jest bardzo dyskusyjny - dodaje Przemysław Kwiecień.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane