Arabia Saudyjska i Rosja rozmawiają o sojuszu naftowym na nawet 20 lat

opublikowano: 28-03-2018, 09:20

Saudyjski książę koronny Mohammed ibn Salman ujawnił, że jego kraj negocjuje z Rosją historyczny wieloletni pakt w sprawie kontroli nad globalną podażą ropy, informuje Reuters.

Arabia Saudyjska porozumiała się pod koniec 2016 roku z Rosją w sprawie ograniczenia podaży ropy w celu zrównoważenia rynku surowca. Krótkoterminowe porozumienie zaczęło obowiązywać od stycznia 2017 roku.

Zobacz więcej

Mohammed ibn Salman

Reuters/Forum

- Pracujemy nad przejściem od porozumienia odnawianego z roku na rok do umowy na 10 do 20 lat – powiedział Reutersowi książę Ibn Salman. – Mamy już ogólny obraz umowy, ale nadal brak szczegółów – dodał.

Rosja, która nie jest członkiem OPEC, współpracowała w przeszłości z kartelem, ale porozumienie na 10-20 lat byłoby bezprecedensowe. Do bliższej współpracy zachęcił największych producentów ropy spadek jej ceny poniżej 30 USD w 2016 roku z powodu nadmiernej podaży surowca. Od tego czasu cena ropy wzrosła do ok. 70 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Arabia Saudyjska i Rosja rozmawiają o sojuszu naftowym na nawet 20 lat