Australijska gospodarka przebiła prognozy

opublikowano: 06-06-2018, 14:09

Rozwój największej gospodarki na antypodach okazał się w pierwszym kwartale lepszy niż oczekiwali ekonomiści. W dużej mierze było to zasługą odbicia w eksporcie.

W pierwszych trzech miesiącach 2018 r. PKB Australii wzrósł o 1 proc. w stosunku do IV kwartału poprzedniego roku. Około połowę tej ekspansji stanowił eksport, wynika z danych Australian Bureau of Statistics. To wynik nieco lepszy od oczekiwanego przez ekonomistów, których mediana prognoz zakładała wzrost o 0,9 proc. Również w ujęciu rocznym dynamika przebiła oczekiwania. Wyniosła bowiem aż 3,1 proc. wobec projekcji na poziomie 2,8 proc. 

Eksperci szczególnie podkreślają ożywienie w eksporcie, który miał trudny koniec minionego roku. Zakładają jego dalszy wzrost zwłaszcza dzięki dostawom skroplonego gazu ziemnego. Bank centralny co prawda utrzymuje stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie (benchmarkowa wynosi 1,5 proc.) i nie widać w jego przypadku chcęci do szybkiego zaostrzenia polityki pieniężnej, jednak analitycy zauważają zależność wzrostu od sprzedaży zagranicznej, co musi być brane pod uwagę przez Bank Rezerw.

Wątpimy by siła eksportu netto została utrzymana, ponieważ istniał element nadrabiania zaległości. Obawiamy się, że wciąż przyhamowany wzrost realnych dochodów i słabnący rynek mieszkaniowy będzie oznaczać dużo miękkości w konsumpcji – ostrzega Paul Dales, główny ekonomista ds. Australii w Capital Economics.

Wskaźnik oszczędności gospodarstw domowych spadł w I kwartale do 2,1 proc., co jest najniższym poziomem od IV kw. 2007 r. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu