Aviva nie chce przenosiń centrali Unilevera do Holandii

opublikowano: 17-09-2018, 12:11

Jeden z czołowych akcjonariuszy koncernu Unilever zagłosuje przeciwko planowi przeniesienia siedziby głównej firmy do Holandii.

Zdaniem Aviva Investors, ruch ten może zmusić brytyjskich akcjonariuszy do sprzedaży akcji i nie oferuje, gwarantuje żadnej „przewagi".

Unilever
Zobacz więcej

Unilever fot. Bloomberg

Brtytyjsko-holenderski koncern, czołowy światowy producent spożywczy i dóbr konsumenckich, zamierza przenieść swoją siedzibę w celu uproszczenia struktury korporacyjnej. Aby plan miał szansę realizacji za jego przyjęciem musi uzyskać akceptację 75 proc. głosów akcjonariuszy.

Unilever ma obecnie swoje siedziby w Londynie i Rotterdamie. Firma już w marcu informowała, że planuje mieć tylko jedno centrum w holenderskim mieście.

Firma jest jedną z największych firm w brytyjskim indeksie akcji FTSE 100 o wartości rynkowej szacowanej na około 124 mld GBP. Jednak zgodnie z przepisami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii, nie będzie już notowana na londyńskiej giełdzie, kiedy zlikwiduje tamtejszą siedzibę.

Głosy jakimi dysponuje Aviva (łącznie jedynie 1,4 proc.) same nie pozwolą na blokadę planów spółki. Jednak w swoich obawach ubezpieczyciel nie jest osamotniony. Według Financial Times, ponad jedna piąta największych 50 akcjonariuszy Unilever wyraziła zaniepokojenie przenosinami. Podkreślają, że firma zmusza ich w ten sposób do sprzedaży udziałów "w czasie i cenie, która nie są ich wyborem".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu