Ayrault: Francja podtrzymuje zakaz eksploatacji gazu łupkowego

PAP
11-07-2013, 20:12

Francuski premier Jean-Marc Ayrault powtórzył w czwartek, że Francja podtrzymuje zakaz szczelinowania hydraulicznego, czyli metody pozyskiwania gazu łupkowego.

"Obecnie wykluczona jest eksploatacja gazu łupkowego we Francji. Nie wydano żadnego pozwolenia i to stanowisko zostanie oczywiście podtrzymane" - powiedział dziennikarzom francuski premier, który przebywa z wizytą w Bukareszcie.

Był on pytany o wypowiedź ministra ds. reindustrializacji Arnaud Montebourga, który sugerował utworzenie "narodowego publicznego przedsiębiorstwa" w celu "eksploatacji gazu łupkowego w sposób ekologiczny".

Także w czwartek premier Rumunii Victor Ponta przedstawił plan inwestycji strategicznych przewidujących właśnie badania nad wydobyciem gazu łupkowego w tym kraju i w perspektywie jego eksploatację.

Kraje europejskie są podzielone w kwestii eksploatacji gazu z łupków z powodu obaw przed spowodowaniem szkód w środowisku naturalnym.

Technika szczelinowania hydraulicznego jest zakazana m.in. we Francji i Bułgarii. Metoda ta polega na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach i w efekcie wypycha gaz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ayrault: Francja podtrzymuje zakaz eksploatacji gazu łupkowego