Azjatyckie lotniska rozwijają się najszybciej

WST, Bloomberg
opublikowano: 28-03-2012, 12:28

Azjatyckie porty lotnicze zdominowały ranking lotnisk pod względem wzrostu liczby pasażerów w 2011 r. z pięcioma węzłami notującymi dwucyfrową dynamikę.

Dzięki temu Pekin zmniejszył dystans do globalnego numeru „1” – amerykańskiej Atlanty.

Wśród 30 czołowych terminali, najszybciej rozwijającym się lotniskiem była w minionym roku indonezyjska Dżakarta. Liczba podróżujących przez ten port lotniczy wzrosła o 19 proc. do 52,4 mln – wynika z danych Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI). W przypadku Bangkoku odnotowano 12 proc. dynamikę, zaś Singapur, chiński Guangzhou i malezyjskiej Kuala Lumpur wzrost sięgnął 10 proc.

Na pierwszej pozycji rankingu pozostało lotnisko w Atlancie, baza linii Delta Air Lines. W 2011 r. port odnotował 3,4-proc. wzrost liczby pasażerów. Ogółem było ich 92,4 mln. Na drugie miejsce w zestawieniu wskoczył Pekin z 77,4 mln podróżujących (wzrost o 4,7 proc.). Na „pudle” znalazło się londyńskie Heatrhrow, spychając chicagowskie lotnisko O’Hare. Do pierwszej dziesiątki awansował z kolei Hongkong kosztem Denver.

Dwucyfrową dynamikę odnotowały jeszcze dwa porty spośród czołowej 20-tki. To port w Stambule (16 proc., tuż za Dżakartą) oraz amsterdamski Schiphol z 10 proc. wzrostem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Azjatyckie lotniska rozwijają się najszybciej