Czytasz dzięki

Bank centralny Rosji sprzedał rekordową ilość waluty, by wesprzeć rubla

  • PAP
opublikowano: 23-04-2020, 05:58

Rosyjski bank centralny przeznaczył na wsparcie kursu rubla w ciągu jednego dnia, 20 kwietnia, kwotę 222 mln dolarów - podały media w Moskwie w środę, powołując się na raport banku. Jest to najwyższa kwota, odkąd 10 marca bank rozpoczął sprzedaż waluty na rynku.

Z danych opublikowanych w raporcie wynika, że w przeliczeniu na walutę rosyjską Bank Rosji skierował na giełdę 16,8 mld rubli. W dwóch poprzedzających dniach kwoty użyte do wsparcia kursu rodzimej waluty stanowiły równowartość 14,8 mld rubli.

Mimo interwencji kurs rubla spadał; na giełdzie moskiewskiej na zamknięciu 17 kwietnia za 1 dolara płacono 73,9 rubla. W kolejnych dniach amerykańska waluta umacniała się na do 75,5 rubla (20 kwietnia) i 77 rubli (21 kwietnia) za 1 dol.

Interwencje Banku Rosji w obronie rubla trwają od 10 marca; bank podjął działania wraz ze spadkiem cen ropy, spowodowanym nadpodażą i spadkiem popytu, związanym z pandemią koronawirusa, w ślad za którymi słabnie rosyjska waluta. 20 kwietnia opcje futures na ropę po raz pierwszy w historii osiągnęły ceny ujemne. 21 kwietnia zaczęły spadać ceny ropy Brent. Rosyjska ropa Urals, której wartość powiązana jest z ceną Brent, staniała 21 kwietnia do poziomu najniższego od 1998 roku - 7 dol. za baryłkę. 

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane