Bank Millennium liczy na dalszy wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych

ISB
opublikowano: 21-07-2008, 14:06

Bank Millennium zanotował prawie 50-proc. wzrost depozytów w I połowie tego roku, a w II kw. znacząco zwiększył sprzedaż kredytów hipotecznych. Bank planuje w dalszej części roku zwiększyć aktywność w  obszarze małych i średnich firm, poinformował prezes Bogusław Kott.

W I półroczu br. depozyty ogółem wzrosły o 49% r/r do 25,6 mld zł, zaś wzrost kredytów sięgnął 34% r/r do 25,2 mld zł. W konsekwencji wskaźnik kredytów do depozytów wyniósł 98% wobec 109% w I półroczu 2007 r.

Depozyty osób fizycznych wzrosły do 17,3 mld zł, depozyty przedsiębiorstw do 8,4 mld zł, do 3,8 mld zł spadły natomiast środki zgromadzone w produktach inwestycyjnych.

Kredyty osób fizycznych wzrosły do 17,3 mld zł, a kredyty przedsiębiorstw do 6,6 mld zł. Portfel pożyczek gotówkowych zwiększył się do 1,3 mld zł (wzrost o 52% r/r), a wartość kredytów udzielonych w II kw. wyniosła 286 mln zł. Liczba kart kredytowych wydanych przez bank sięgnęła 504 tys. (wzrost o 45% r/r).

W strukturze portfela 60,3% stanowiły kredyty hipoteczne (wzrost o 44% r/r do 15,2 mld zł). W II kw. wartość nowoudzielonych kredytów wyniosła 1,8 mld zł wobec 1,3 mld zł kwartał wcześniej i 2,0 mld zł w II kw. 2007 r.

"Zmniejszenie wolumenów w I kw. tego i IV kw. ub. roku wynikało z ostrożnego podejścia w związku z niejasną sytuacją związaną z refinansowaniem. Mamy zdolność sprzedaży więcej niż 600 mln kredytów hipotecznych miesięcznie" - powiedział Kott dziennikarzom w poniedziałek.

Dodał, że dotychczas kredyty te były refinansowane poprzez sekurytyzację i emisję obligacji, ale model pozyskiwania depozytów okazał się efektywny i będzie wykorzystywany do refinansowania kredytów w dalszej części roku.

Prezes poinformował też, że bank ma przygotowane emisje obligacji, ale ich plasowanie nie jest obecnie ekonomicznie uzasadnione. W I półroczu bank przeprowadził emisję o wartości zaledwie 57 mln zł.

Bank planuje zwiększyć udział w rynku w obsłudze małych i średnich firm, który spadł o 0,4 pkt proc. w skali roku do 3,1% na koniec I półrocza.

"Choć dochody z MSP rosną bardzo szybko, to nie widać tego w globalnych liczbach, bo jednocześnie zamykamy pozycje w dużych firmach. Mamy nadzieję, że ten udział będzie rósł" - powiedział Kott. Nie podał jednak szczegółów.

Dzięki lepszej sprzedaży kredytów, depozytów i rosnącej marży odsetkowej netto przychody odsetkowe wzrosły o 43,3% w skali roku do 529,3 mln zł. Bankowi udało się zrekompensować częściowo spadek z prowizji na funduszach inwestycyjnych m.in. wzrostem sprzedaży kart i kredytów. Dlatego też wynik z prowizji netto spadł o 2,1%.

Koszty operacyjne wzrosły o 20,2% w skali roku do 575,2 mln zł w I półr., a w samym II kw. wyniosły 300,3 mln zł, głównie z powodu zwiększonych wydatków na marketing. Kwotę 108 mln zł pochłonął projekt rozbudowy sieci. Przychody operacyjne zwiększyły się o 16,6% r/r do 930,2 ml zł w I pół. 2008 r.

W II kwartale bank otworzył 20 nowych oddziałów, zwiększając ich liczbę do 445 na koniec czerwca. Do końca roku ich liczba ma się zwiększyć do 490, a do końca przyszłego - do 560 placówek. Dotychczas na rozbudowę sieci bank przeznaczył 172 mln zł, a do końca 2009 r. kwota ta zwiększy się o kolejne 80 mln zł. Prezes powiedział, że środki te wystarczą na zaplanowane inwestycje w sieć.

Zysk brutto wyniósł 318,2 mln zł w I półroczu wobec 256,3 mln zł rok wcześniej, w tym 182 mln zł (57% wyniku grupy) stanowił zysk segmentu detalicznego. Projekt rozbudowy sieci wniósł 22 mln zł do zysku brutto banku. Zysk netto wyniósł 252,3 mln zł, co oznacza 19,9% wzrostu w skali roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Bank Millennium liczy na dalszy wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych