Bank Światowy oczekuje spowolnienia w Chinach

opublikowano: 20-12-2018, 10:05

Wzrost gospodarczy w Chinach prawdopodobnie zwolni do 6,2 proc. w 2019 r. z oczekiwanych 6,5 proc. w bieżącym roku, prognozuje Bank Światowy. Instytucja podkreśla wyzwania wynikające ze sporu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi.

Perspektywy wzrostu gospodarczego w Państwie Środka na 2018 r., które były najsłabsze od 28 lat, pozostały niezmienione w stosunku do prognoz z kwietnia.

Patrząc w przyszłość, głównym wyzwaniem politycznym Chin jest radzenie sobie z problemami związanymi z handlem przy jednoczesnym utrzymywaniu wysiłków zmierzających do ograniczenia ryzyka finansowego - napisał bank najnowszym raporcie na temat stanu drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Konsumpcja pozostanie głównym motorem chińskiej gospodarki, ponieważ słabszy wzrost kredytów obciąża inwestycje i spowalnia globalny popyt, a wyższe amerykańskie taryfy na chińskie towary i produkty wywierają negatywny wpływ na eksport tego kraju..

Aby pobudzić gospodarkę, polityka fiskalna może skupić się na zwiększeniu konsumpcji w gospodarstwach domowych, a nie na infrastrukturze publicznej" – ocenił bank Światowy dodając, że Chiny mają możliwość dalszego obniżenia podatków od działalności gospodarczej.

Rząd zobowiązał się do bardziej agresywnego obniżania podatków w przyszłym roku, co wywołało debatę wśród chińskich ekonomistów na temat tego, czy Pekin powinien w przyszłym roku zwiększyć swój deficyt budżetowy powyżej progu 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu