Czytasz dzięki

Bank Światowy znów tnie prognozy dla światowej gospodarki

opublikowano: 05-06-2019, 06:35

Bank Światowy obniżył globalną prognozę wzrostu na 2019 r. Swoją decyzję instytucja uzasadnia spowolnieniem wzrostu handlu do najniższego poziomu od kryzysu finansowego dekadę temu i spadkiem globalnych inwestycji.

Bank z siedzibą w Waszyngtonie prognozuje obecnie, że światowa gospodarka wzrośnie o 2,6 proc. w tym roku. Dotychczasowa i tak już weryfikowana w styczniu prognoza zakładała dynamikę wzrostu na poziomie 2,9 proc. Pierwotnie, zeszłoroczna projekcja mówiła o wyniku na poziomie 3 proc. Według raportu Global Economic Prospects, w 2020 r. tempo wzrostu przyspieszy do 2,7 proc.

Zobacz więcej

Bank Światowy

Bloomberg

Instytucja podkreśla, że „nastąpił spadek zaufania w biznesie, pogłębia się spowolnienie światowego handlu i wyhamowują inwestycje w gospodarkach wschodzących i rozwijających się”.

Bank ostrzegł również, że ryzyko jest „mocno” zawyżone, wskazując na ponowne napięcia w handlu między USA i Chinami, zawirowania finansowe na rynkach wschodzących i ostrzejsze niż oczekiwano słabości w krajach rozwiniętych, w szczególności w Europie.

Bank obniżył prognozę dla strefy euro do 1,2 proc. w 2019 r. i 1,4 proc. w 2020 r. odpowiednio o 0,4 punktu procentowego i 0,1 punktu procentowego od styczniowej prognozy. Podkreślono osłabienie eksportu i inwestycji jako głównych przyczyn słabości w regionie.

Warunki gospodarcze w strefie euro uległy gwałtownemu pogorszeniu od połowy 2018 r., szczególnie w sektorze produkcyjnym – napisano w raporcie.

Instytucja pozostawiła natomiast bez zmian tegoroczne prognozy dla USA i Chin. Wzrost amerykańskiej gospodarki ma spowolnić do 2,5 proc. w tym roku i do 1,7 proc. w 2020 r. zaś rok później do 1,6 proc., gdy wygaśnie wsparcie ze strony bodźców fiskalnych.

Z kolei gospodarka Chin ma wzrosnąć w tym roku o 6,2 proc., a następnie spowolnić do 6,1 proc w przyszłym roku.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane