Bank Węgier na celowniku EBC

opublikowano: 07-04-2016, 13:18

Europejski Bank Centralny wezwał bank centralny Węgier, aby dokonał przeglądu kilku swoich programów pod kątem oceny, czy nie naruszają zakazu finansowania monetarnego.

Wśród działań, które budzą wątpliwości EBC, jest funkcjonowanie stworzonej w ubiegłym roku przez bank centralny Węgier sieci fundacji, przejęcie przez niego giełdy w Budapeszcie, czy program nakierowany na zamianę depozytów banków komercyjnych na dług państwa. EBC ma także zastrzeżenia do zakupów przez Bank Węgier dzieł sztuki i innych aktywów ważnych dla kultury. 

Vario Images/FORUM

- Ponieważ obawy EBC nie zniknęły w trakcie 2015 roku, EBC nadal będzie blisko monitorował tą działalność aby się przekonać, czy nie doprowadzi ona do naruszenia zakazu finansowania monetarnego – głosi komunikat EBC.

Bank centralny Węgier stworzył sześć fundacji, do których przetransferował równowartość ok. 1 mld USD w celu zainwestowania w dług państwa i przeznaczenia uzyskanych  z tego tytułu przychodów w różne programy, m.in. walkę z niewiedzą finansową. Rządząca Węgrami partia próbowała ukryć wydatki fundacji przed publiczną kontrolą, ale proponowane w tym celu rozwiązania prawne zostały w marcu odrzucone przez Trybunał Konstytucyjny.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane