Czytasz dzięki

Baobaby w Afryce umierają stojąc

opublikowano: 12-06-2018, 22:00

W ciągu ostatniej dekady niektóre z najstarszych drzew ikon afrykańskiego krajobrazu uschły do korzeni — wynika z badań, na które powołuje się „The Guardian".

W ciągu ostatniej dekady niektóre z najstarszych drzew ikon afrykańskiego krajobrazu uschły do korzeni — wynika z badań, na które powołuje się „The Guardian".

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

„Z naszego raportu wynika, że dziewięć spośród 13 najstarszych egzemplarzy albo umarło w całości, albo częściowo — niektóre z ich starszych części, łodyg, zawaliły się lub obumarły. Wszystko to działo się w ciągu ostatnich 12 lat” — napisali naukowcy w piśmie „Nature Plants”, dodając, że jest to zjawisko o niespotykanej wcześniej skali.

W Afryce niektóre drzewa w wieku od 1,1 do 2,5 tys. lat mają średnicę długoci autobusu. Podejrzewa się, że coraz częściej będą się stawać ofiarami postępujących zmian klimatu.

— To z pewnością jest zarówno szokujące, jak też dramatyczne — doświadczyć za życia zagłady tylu drzew, które przetrwały wieki — mówi Adrian Pat Rut z Uniwersytetu Babes- -Bolyai w Rumunii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane