BBC: Twitter usuwa w Indiach treści krytykujące działania rządu w walce z pandemią

PAP
opublikowano: 27-04-2021, 21:37

Tysiące internautów, deputowani i aktywiści w Indiach wyrażają oburzenie w związku z usunięciem przez Twittera, na wniosek indyjskiego rządu, kilkudziesięciu wpisów krytykujących działania władz w walce z pandemią koronawirusa - podaje we wtorek BBC.

Rzecznik Twittera potwierdził, że zablokowano niektóre treści w taki sposób, żeby nie były widoczne dla indyjskich użytkowników platformy.

W Indiach panuje kryzys w związku z trzecią falą pandemii. Codziennie diagnozuje się kilkaset tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, w szpitalach brakuje tlenu i łóżek dla pacjentów w ciężkim stanie, chorych na Covid-19.

Twitter ujawnił w bazie danych Lumen, śledzącej globalne zamówienia rządowe dotyczące treści online, że władze indyjskie wydały pilny nakaz cenzurowania postów na temat sytuacji epidemicznej.

BBC podaje, że chociaż Twitter nie określił, które treści zostały usunięte, to udało się ustalić, iż chodzi m.in. o tweety ministra z Bengalu Zachodniego, który uznał, że premier Indii Narendra Modi jest odpowiedzialny za wysoką liczbę ofiar śmiertelnych oraz o wpis filmowca krytykującego szefa rządu za organizowanie wieców w trakcie pandemii.

Twitter poinformował, że dokonał "przeglądu" treści po otrzymaniu „ważnego wniosku prawnego” wystawionego na podstawie indyjskiej ustawy o technologii informacyjnej z 2000 roku, która stanowi, że można zablokować dostęp do informacji, jeśli godzą one w "suwerenność i integralność Indii" - podał brytyjski dziennik "Guardian".

Rzecznik rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej Gopal Agarwal powiedział BBC, że władze walczą z treściami "wprowadzającymi w błąd" oraz "wywołującymi panikę". "Nie możemy pozwolić, aby fałszywe wiadomości szkodziły narodowi" - dodał rzecznik.

Na początku roku władze Indii utrzymywały, że w kraju pokonano koronawirusa. W połowie lutego liczba dziennych zakażeń wynosiła około 11 tys. przypadków. W związku z tym rozluźniano restrykcje sanitarne, ponadto rząd zezwolił na masowe zgromadzenia w hinduistyczne święto Kumbhamela.

Od początku pandemii odnotowano w Indiach około 17,64 mln przypadków zakażeń koronawirusem oraz 197 894 zgony w związku z Covid-19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane