Czytasz dzięki

Będzie jeszcze fala hossy, ale już ostatnia

Rynki akcji dojrzewają do korekty, a następujące po niej zwyżki zapewne będą ostatnim akordem hossy, uważa Andrzej Domański.

Portfel inwestycyjny na najbliższy miesiąc należy ustawić wyjątkowo defensywnie, zaleca Andrzej Domański, członek zarządu Eques Investment TFI, który w czwartek był gościem rozmowy transmitowanej na portalu pb.pl oraz na profilu facebookowym „Pulsu Biznesu”. Jego zdaniem, należy go oprzeć na obligacjach skarbowych o krótkich terminach zapadalności (a więc mniej wrażliwych na podwyżki stóp procentowych), dolarze (którego notowania powinny odbić od dna dzięki zaostrzeniu polityki przez Fed) oraz na akcjach z odpornej na pogorszenie nastrojów branży telekomunikacyjnej. Na wypadek korekty warto sięgnąć także po fundusze aktywnej alokacji oraz złoto, a także utrzymywać zapas gotówki na ewentualne zakupy akcji po niższych cenach. Po prawdopodobnej korekcie rynek ma jeszcze szanse na jedną falę zwyżek, jednak będzie to już ostatnia okazja do zamykania pozycji w aktywach ryzykownych.

UWAGA NA MAŁE I ŚREDNIE: Andrzej Domański, członek zarządu Eques Investment TFI, uważa że słabość małych i średnich spółek ma swoje przyczyny w otoczeniu makro.
Zobacz więcej

UWAGA NA MAŁE I ŚREDNIE: Andrzej Domański, członek zarządu Eques Investment TFI, uważa że słabość małych i średnich spółek ma swoje przyczyny w otoczeniu makro. Fot. Marek Wiśniewski

— Optymizm jest na wysokich, ale wciąż jeszcze nie na skrajnie wysokich, poziomach. Indeksy, w szczególności europejskie, mają szansę zamknąć rok powyżej obecnie notowanych pułapów. Jednak wiele czynników ryzyka skłania nas do przekonania, że przynajmniej w krótkim okresie należy się wycofać z rynku — zauważa Andrzej Domański. Według niego głównym źródłem niepokoju jest perspektywa zaostrzenia polityki pieniężnej na świecie. Do końca roku Fed zdecyduje się na jedną podwyżkę stóp, a tymczasem w kolejnych kwartałach łączna suma bilansowa głównych banków zacznie spadać, co oznacza upłynnianie przez nie aktywów, zapowiada specjalista. To negatywnie wpłynęłoby na płynność na rynkach, a także na sferę realną — amerykańscy konsumenci znowu są wyraźnie zadłużeni, a dynamika akcji kredytowej już teraz słabnie. Do tego dochodzą problemy strukturalne, jak chociażby zadłużenie w Chinach. W rezultacie w 2019 r. globalna gospodarka najprawdopodobniej wejdzie w recesję. Mimo trwającego w polskiej gospodarce ożywienia krajowe aktywa mogą w tej sytuacji mieć trudność z kontynuacją lepszego na tle globalnych rynków zachowania z pierwszej połowy roku.

— Wyniki spółek są gorsze od naszych oczekiwań z początku roku. W ostatnich tygodniach mieliśmy wiele nieprzyjemnych niespodzianek, w szczególności wśród spółek małych i średnich — przyznaje Andrzej Domański. Jego zdaniem, to sygnał, że spółkom z tego segmentu ciężko będzie przełamać trwającą od ponad roku passę słabszego zachowania na tle blue chipów. To paradoks, bo zwykle na ożywieniu gospodarczym w największym stopniu korzystają właśnie mniejsi emitenci. Jednak presja na wzrost płac, wyższe ceny surowców oraz niekorzystny dla eksporterów silny złoty w znacznie większym stopniu szkodzą mniejszym spółkom niż blue chipom, ze względu na strukturę branżową obu segmentów. Perspektywa malejącej szerokości rosnącego rynku to tymczasem negatywny sygnał dla hossy jako takiej. Z fundamentalnego punktu widzenia niskie inwestycje rodzą obawy o trwałość ożywienia, a ewentualne dalsze napięcia w relacjach Polski z Unią Europejską mogą zachwiać optymizmem przedsiębiorców, jeszcze bardziej zniechęcając ich do inwestowania, ostrzega Andrzej Domański.

— W najbliższych sześciu miesiącach perspektywy WIG20 oceniam słabiej od perspektyw dla niemieckiego indeksu DAX — dodaje specjalista Eques Investment. Pogorszenie nastawienia do polskich aktywów powinno się przełożyć także na osłabienie złotego. Na koniec roku za euro powinno się płacić 4,30 zł, a wyraźnie większą — bo kilkuprocentową, zwyżkę powinien zanotować dolar. Jednocześnie wzrost rentowności na bazowych rynkach obligacji powinien przełożyć się na zwyżkę dochodowości polskich długoterminowych papierów skarbowych, co oznacza ryzyko ich przeceny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu