Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku

opublikowano: 30-09-2022, 08:07
aktualizacja: 30-09-2022, 10:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

BFG poinformował o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • jakie są powodu przymusowej restrukturyzacji,
  • jak będzie przebiegać proces,
  • co oznacza dla klientów, a co dla akcjonariuszy,
  • kto będzie kierował nowym bankiem,
  • co stanie się z portfelem kredytów w CHF.
  • Przyczyna to utrzymująca się zła sytuacja kapitałowa.
  • Dla klientów nic się nie zmienia i będą obsługiwani jak do tej pory. Mają dostęp do pieniędzy - depozyty i kredyty w PLN przeniesione zostaną do Banku BFG.
  • Kredyty w CHF i inne walutowe pozostaną w Getin Noble Banku.
  • Akcje banku zostały umorzone, co oznacza, że ich posiadacze zanotują 100 proc. straty.

Nie w długi weekend, nie w święta, czy Sylwestra, jak w przypadku Idei, bratniego banku z portfela Leszka Czarneckiego, ale po prostu z niedzieli na poniedziałek zakończy się historia Getinu. To historyczna data. 3 października 1990 r. na podstawie decyzji r 44 Narodowego Banku Polskiego rozpoczął działalność Górnośląski Bank Gospodarczy, protoplasta Getinu. W 2004 r. Leszek Czarnecki kupił licencję upadłego GBG i zmienił nazwę na Getin Bank. W 2012 r. połączył go z Noble Bankiem.

Rys historyczny jest ważny, bo na naszych oczach kończy się historia jedynego banku prywatnego w Polsce. Kończy się zupełnym fiaskiem. W styczniu 2020 r. przymusowej restrukturyzacji został poddany Idea Bank, złożony przez Leszka Czarneckiego w 2010 r. Teraz przyszła kolej na Getin.

Będzie to zupełnie inna restrukturyzacja niż w przypadku Idea Banku, z której zostały wydzielone dobre aktywa przejęte przez Pekao oraz złe, które wziął na siebie BFG. Zarówno zdrowego biznesu jak i trefnego nie było dużo. Pekao wziął 15 mld zł aktywów. Do specjalnej wehikułu BFG poszło kilka miliardów.

W przypadku Getinu zostanie wydzielony portfel frankowy, który przejmie fundusz gwarancyjny. Dobry biznes trafi do banku BFG, utworzonego przez BFG i System Ochrony Banków Komercyjnych i będzie nadal prowadzić działalność. Z naszych informacji wynika, że nadzorowi i BFG bardzo zależy na utrzymaniu operacyjnej sprawności zdrowej części Getinu.

Bezpieczny scenariusz
Przemek Gdański
prezes zarządu Banku BNP Paribas
Bezpieczny scenariusz

Rozpoczęcie procesu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku pozwala na uniknięcie potencjalnej upadłości banku, co oznaczałoby ogromne zawirowania na rynku i poważne straty dla części deponentów. Dziś klienci banku mogą czuć się bezpiecznie myśląc o swoich pieniądzach.

Nie było dla nikogo tajemnicą w jakiej kondycji był Getin Noble Bank. Mimo niezaprzeczalnych wysiłków kadry zarządzającej i pracowników, był on od lat zagrożony upadłością i nie spełniał regulacyjnych wymogów kapitałowych. Dodatkowo, koszty tzw. wakacji kredytowych, gigantycznie obciążające cały sektor bankowy, niewątpliwie jeszcze bardziej pogorszyły sytuację banku. Potencjalny upadek relatywnie dużego banku stwarzałby ryzyko dla całego systemu bankowego, które byłoby trudne do zarządzenia. Dlatego osiem największych banków w Polsce, działając odpowiedzialnie, w szeroko rozumianym interesie publicznym i klientów zagrożonego banku, utworzyło System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), który wsparł finansowo proces restrukturyzacji, zarządzany w całości przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

SOBK to podmiot utworzony w celu zwiększenia stabilności systemu bankowego, a w konsekwencji bezpieczeństwa środków klientów. Ani sam SOBK, ani będące jego akcjonariuszami banki, nie biorą aktywnego udziału w całym procesie restrukturyzacji, zapewniając wielomiliardowe wsparcie finansowe procesu.

Środki klientów Getin Noble Banku będą od teraz znajdowały się w instytucji kontrolowanej bezpośrednio przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a to zapewnia im bezpieczeństwo.

- Bardzo dużo zleży od pracowników banku, od ich determinacji do dalszej pracy. Bank działa „normalnie”, trzeba obsługiwać klientów, powstrzymywać odpływ depozytów. Nadzór chciałby zawalczyć nawet o retencje klientów – mówi rozmówca zbliżony do banku.

Docelowo bank, do którego zostanie przeniesiona działalność Getin Noble Bank, będzie działał pod nazwą VeloBank. Placówki będą działać pod dotychczasowymi szyldami do czasu rebrandingu na VeloBank. Nie wiadomo też jak długo ma funkcjonować w takiej formule i co dalej z nim się stanie. Potencjalnie może to być interesujące aktywo do sprzedaży. Pytanie kto miałby je kupić. Kilka tygodni temu po rynku krążyła informacja, że zainteresowany Getinem jest brytyjski fundusz inwestycyjny.

Ciekawe też będą losy frankowej części Getinu, którą przejmie BFG. Zgodnie z prawem, wraz z przymusową restrukturyzacją wygasają wszystkie roszczenia frankowiczów wobec banku. Spory frankowe przejmie na siebie BFG. Pośrednio państwo będzie musiało zmierzyć się z problemem frankowym, którego nie było w stanie rozwiązać w drodze ustawy.

Techniczna strona przejęcia

Działalność Getin Noble Banku (GNB) w dniu 3 października 2022 r. zostanie przeniesiona do Banku BFG, którego właścicielem od 3 października będzie obok Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) także System Ochrony Banków Komercyjnych S.A. (SOBK), utworzony przez osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce (Alior, Millennium, BNP Paribas, Pekao, ING, mBank, PKO BP, Santander).

Po nowemu:
Po nowemu:
Na gruzach Getin Noble Banku powstanie nowy bank, wzmocniony kapitałowo. W starym zostaną kredyty w CHF.
Andrzej Bogacz / Forum

“Transakcja ta ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa depozytów i zachowanie ciągłości obsługi klientów. Stanowi rozwiązanie pozwalające uniknąć negatywnych skutków upadłości GNB, która w przypadku niewdrożenia przymusowej restrukturyzacji byłaby nieunikniona i którą odczuliby klienci tego banku, a także cały sektor bankowy w Polsce” - przekonuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Przyczyny i skutki

“Dla klientów GNB nic się nie zmienia. Wszyscy klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mają nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków pieniężnych. Dotyczy to wszystkich osób i podmiotów, które na dzień 30 września 2022 r. są klientami Getin Noble Banku S.A., w tym klientów firmowych, z sektora publicznego, a także klientów bankowości osobistej i private banking” - podano.

Przymusową restrukturyzację wszczęto ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową Getin Noble Banku. Od 2016 r. bank notował nieprzerwanie straty roczne, a 29 kwietnia 2022 r. poinformował o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością. Kapitały własne banku są ujemne (-3,6 mld zł według Deloitte’a).

“Kluczowe z punktu widzenia uzupełnienia głębokich niedoborów kapitałowych tego banku i podniesienia jego wskaźników wypłacalności do odpowiednich poziomów regulacyjnych wymaganych przez prawo (zarówno krajowe, jak i unijne) i zabezpieczających ponoszone ryzyko, było dokapitalizowanie banku przez jego wiodącego akcjonariusza – pana Leszka Czarneckiego, który jednak takiego dokapitalizowania odmówił” - głosi komunikat KNF.

Za niedotrzymanie zobowiązania, złożonego w 2011 r., KNF nałożyła na biznesmena 20 mln zł kary.

Nowy bank odfrankowiony

Na przeprowadzenie procesu przymusowej restrukturyzacji w zakresie przeniesienia działalności Getin Noble Bank oraz zapewnienia nieprzerwanej obsługi klientów i bezpieczeństwa ich środków przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia, z czego 6,87 mld pochodzi z funduszy własnych BFG, a 3,47 mld zł to zaangażowanie środków SOBK.

Przymusowa restrukturyzacja pozwala ochronić wszystkie depozyty klientów w kwocie 39,5 mld zł, łącznie z 3,5 mld zł depozytów, które nie mogłyby zostać wypłacone w ramach gwarancji BFG w przypadku upadłości, dodał fundusz.

Jak zaznaczono, kredyty hipoteczne, denominowane w walutach obcych (w tym w CHF) są wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Banku.

Pracami nowego banku kierować będzie Adam Marciniak, który właśnie pożegnał się z CCC, ale wcześniej przez wiele lat związany był z PKO BP. Administratorem GNB został Paweł Małolepszy.

Akcje Getin Noble Banku zostały umorzone, co oznacza, że ich posiadacze zanotują 100 proc. straty. Umorzono też obligacje Getin Noble Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane