Best jest nadal chętny na połączenie z Kredyt Inkaso

ISBNews
opublikowano: 22-03-2016, 14:48

Best nadal jest zainteresowane połączeniem z Kredyt Inkaso (KI) i w tym celu zamierza porozumieć się z akcjonariuszami tej spółki podczas walnego zgromadzenia zaplanowanego na 5 kwietnia br., poinformował prezes Krzysztof Borusowski.

"Jeżeli nie uda nam się porozumieć z funduszami, to będziemy chcieli to zrobić z indywidualnymi akcjonariuszami Kredyt Inkaso, którzy zainwestowali w akcje tej spółki swoje prywatne, ciężko zarobione pieniądze" - powiedział podczas Borusowski konferencji prasowej.

Best posiada bezpośrednio oraz pośrednio poprzez Actinium Inwestycje, Gamex Inwestycje oraz Gamex 4 268 134 sztuk akcji Kredyt Inkaso, uprawniających do wykonywania 32,99% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu KI. Best jest obecnie największym pojedynczym akcjonariuszem Kredyt Inkaso, ale by przegłosować na walnym zgromadzeniu KI decyzje, musiałby mieć co najmniej 60% głosów. Do Generali OFE - drugiego największego akcjonariusza - należy 15,05% udziałów w głosach, a do trzeciego - Aviva Investors - 8,93% udziałów.

Na początku stycznia br. Kredyt Inkaso zakończyło negocjacje w sprawie połączenia z Best i Gamex oraz skierowało do Best pisemne wypowiedzenie umowy o współpracy.  

Założyciel Kredyt Inkaso Artur Górnik w wywiadzie dla ISBnews na początku marca powiedział, że spośród trzech możliwych scenariuszy dla spółki najbardziej prawdopodobnym obecnie jest fuzja z Bestem, który posiada ok. 33% akcji Kredyt Inkaso i doprowadzi do połączenia przedsiębiorstw. Stanie się to po zmianie składu zarządu Kredyt Inkaso i zastąpieniu go zarządem co najmniej neutralnym wobec Best oraz idei fuzji.

Według Borusowskiego, wszystkim akcjonariuszom powinno zależeć na rozwiązaniu tej sytuacji. "Do końca roku mam nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie" – dodał prezes.

Przedstawiciele spółki przyznali, że nie przeprowadzili testów na ewentualną utratę wartości aktywów, ani nie przygotowali żadnych odpisów w związku z inwestycją w Kredyt Inkaso. "Pomimo problemów podatkowych w tej firmie [Kredyt Inkaso], które chcemy pomóc rozwiązać, nadal będziemy dążyć do połączenia" - powiedział Borusowski.

Best specjalizuje się w obrocie i zarządzaniu wierzytelnościami nieregularnymi. Grupa inwestuje w portfele wierzytelności (przede wszystkim bankowe) z wykorzystaniem funduszy sekurytyzacyjnych oraz świadczy usługi windykacyjne na zlecenie - na rzecz banków, firm telekomunikacyjnych, energetycznych oraz innych podmiotów oferujących usługi masowe. Best jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie od 1997 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane