BGK idzie w sukurs innowatorom

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 06-12-2016, 22:00

Pokaźna pula pieniędzy w wysokości 643 mln zł zasili Fundusz Gwarancyjny BGK, który ma pomagać w rozwoju firm MSP.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie oferował małym i średnim przedsiębiorstwom instrumenty, które zabezpieczą kredyty na nowatorskie pomysły. Wsparcie ma być dostępne do końca 2023 r. Państwowy bank utworzył Fundusz Gwarancyjny (FG) z pieniędzy z obecnej perspektywy. Unijna kasa (525 mln zł) pochodzi z programu operacyjnego „Inteligentny Rozwój” (POIR), a resztę wsparcia (118 mln zł) uzupełni wkład krajowy. Przedstawiciele BGK podkreślają, że proponowane przez bank gwarancje spłaty kredytów ułatwią małym i średnim graczom dostęp do finansowania projektów inwestycyjnych. A to — ich zdaniem — zwiększy konkurencyjność i innowacyjności polskiej gospodarki. Do końca roku na przedsiębiorców czeka podobny zastrzyk kapitałowy w ramach działającego już w BGK Funduszu Gwarancyjnego dla Rozwoju Innowacyjności Firm. Jest on finansowany z programu operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka” (POIG) z poprzedniej perspektywy.W funduszu pozostało jeszcze do rozdania 170 mln zł (stan na 30 listopada). BGK musi się spieszyć z ich wydaniem. Jeśli nie zostaną rozdzielone do 25 stycznia — przepadną. Instrument zabezpiecza spłatę aż 60 proc. wartości kredytu. Wysokość jednej gwarancji nie może przekraczać 3,5 mln zł, a firma może ją dostać na maksymalnie 27 miesięcy w przypadku kredytu obrotowego, a dla inwestycyjnego — na 99 miesięcy. To cenna pomoc dla MSP, które mają krótką historię kredytową i nie posiadają wystarczającego majątku na jego zabezpieczenie. Powstanie funduszu z pieniędzy z obecnej perspektywy zapowiadał już wcześniej Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

— Musimy dotrzeć do przedsiębiorstw z informacją, że taki instrument finansowy działa i jest bardziej przyjazny niż na przykład gwarancje de minimis — mówił Jerzy Kwieciński. BGK szacuje, że unijna kasa przeznaczona na wsparcie FG pozwoli udzielić gwarancji o wartości 1,4 mld zł i zabezpieczyć akcję kredytową sięgającą blisko 1,7 mld zł. Gwarancje będą nieodpłatne. Zabezpieczą do 80 proc. kapitału kredytu na kwotę do 10 mln zł i na okres nie dłuższy niż 20 lat. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu