BIEC: BOP spadł w XII, mniej ofert pracy we wszystkich województwach

ISBNews
12-01-2015, 10:00

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy, spadł o 0,9 pkt m/m i wyniósł 154,7 pkt w grudniu, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Największe, w ujęciu procentowym, zmniejszenie liczby wolnych miejsc pracy wystąpiło w woj. wschodniej Polski oraz w woj. kujawsko-pomorskim i opolskim.

"Produkcja sprzedana przemysłu wzrasta coraz wolniej, a w budownictwie odnotowano już spadek sprzedaży, jednak dopiero w grudniu liczba etatów oferowanych w tych sektorach spadła. Większy spadek wystąpił jednak w usługach. W ostatnim miesiącu ubiegłego roku znacznie obniżyła się liczba ofert pracy sezonowej. W rezultacie w końcu miesiąca w Internecie opublikowanych pozostawało 85,6 tys. ofert pracy" - czytamy w raporcie.

BIEC podkreśla, że w grudniu ogólna liczba ofert pracy, włączając sezonowo ogłaszane wolne miejsca pracy, spadła we wszystkich województwach. Zimowy przestój w części gospodarki przyczynił się do głębszego niż w miesiącu poprzednim spadku liczby ofert dotyczących prac o charakterze sezonowym. Ograniczeniu uległa również liczba ogłoszeń pochodzących z zagranicy.

"W sektorze usług grudniowe spadki liczby ogłoszeń o pracy były największe. Wzrosło zapotrzebowanie na pracę jedynie w turystyce. Nieznaczny spadek wystąpił w logistyce, która kreowała w minionym roku coraz więcej wakatów. W chwili obecnej jest to jedynie spadek krótkotrwały wobec nadal pozytywnych tendencji długookresowych " - napisali też analitycy.

Wyraźnemu ograniczeniu uległ popyt na pracę w ochronie zdrowia, w tym na lekarzy. Dalsze zmniejszenie zapotrzebowania na pracę wystąpiło w sektorze edukacji, choć po ostrych spadkach w ostatnich kilkunastu miesiącach, w grudniu nie było ono już znaczne. Liczba ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk społecznych i prawnych w grudniu zdecydowanie się obniżyła. Mniejszy spadek zanotowano wśród ofert pracy dla absolwentów nauk ścisłych i inżynieryjnych charakteryzują się mniejszymi wahaniami sezonowymi, podało również Biuro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BIEC: BOP spadł w XII, mniej ofert pracy we wszystkich województwach