Bill Gates wybrał książki roku

ŁO
opublikowano: 07-12-2018, 22:22

Miliarder i filantrop Bill Gates zabiera nas do własnego świata tworzonego przez książki, które przeczytał, polubił i poleca innym.

Takiej prezentacji książek jeszcze nie widzieliście. Miliarder wsiada do starego amerykańskiego wozu z charakterystycznymi bocznymi listwami ozdobnymi. Gates ubrany w kurtkę w kratę umieszcza w bagażniku pięć książek i rusza, mijając po drodze ozdoby świąteczne (sam zresztą wizie na dachu choinkę) i powiększone okładki książek.

Bill Gates poleca książki na świąteczne prezenty
Bill Gates poleca książki na świąteczne prezenty
gatesnotes.com

Tandetne czy oryginalne? Niech każdy sam rozsądzi. Atmosfera przygotowań do świąt nie jest przypadkowa, bo miliarder w poście opublikowanym na swojej stronie nie ukrywa co kupuje na prezenty.  

- Jeśli jesteś podobny do mnie, lubisz dawać lub dostawać książki na święta. Świetna lektura to idealny prezent: przemyślany i łatwy do zapakowania (bez baterii i konieczności montażu) - przekonuje Bill Gates

Twórca koncernu Microsoft podtrzymał tradycję i podzielił się ze światem swoimi rekomendacjami. Co podsuwa nam w tym roku? Szeroki zbiór pod względem tematycznym. Otrzymujemy lekcję medytacji i przestrogę przed autonomiczną bronią. Ale po kolei.  

„Educated” - Tara Westover. Autorka nie chodziła do szkoły i nie odwiedziła lekarza dopóki nie opuściła domu w wieku 17 lat. Wychowywała się w rodzinie mormonów. Pragnęła jednak nauki i ostatecznie zdobyła doktorat na prestiżowym Uniwersytecie Cambridge.  

„Army of None” - Paul Scharre. Gates przyznaje wprawdzie, że autonomiczna broń nie jest być może tym, o czym warto myśleć w święta, ale poleca publikację ze względu na dające do myślenia spojrzenie na możliwości użycia sztucznej inteligencji w przemyśle zbrojeniowym. Scharre przedstawia zalety i wady takich rozwiązań.

„Bad Blood” - John Carreyrou. To opis upadku firmy technologicznej Theranos, która wyceniania była na 10 mld USD, a okazała się wydmuszką. Gates pisze, że książka dziennikarza śledczego ma w sobie wszystko: od opisu skomplikowanych oszustw po intrygi korporacyjne.  

„21 Lessons for the 21st Century” - Yuval Noah Harari. Miliarder nie ukrywa, że jest wielkim fanem wszystkiego co napisał izraelski myśliciel. Gates poleca książkę tym, którzy czują się przytłoczeni stanem świata, bo „21 lekcji” oferują pomoc w przetwarzaniu informacji i myśleniu o wyzwaniach.  

„The Headspace Guide to Meditation and Mindfulness” - Andy Puddicombe. Tutaj filantrop zaskakuje osobistym wyznaniem. Przyznaje, że mając 25 lat razem z żoną kpiłby z tej książki, ale ostatnio zajął się mocno medytacją. Książa opisuje osobistą podróż duchową Puddcombe’a.  

Polskim czytelnikom pozostaje sięgnąć po teksty w oryginale, ponieważ w języku polskim do tej pory ukazała się tylko jedna pozycja z listy Gatesa. Wydawnictwo Literackie wydało „21 lekcji na XXI wiek” Harariego.  

Bill Gates zajmuje obecnie drugie miejsce na liście najbogatszych ludzi świata według Bloomberg Billionaires Index z majątkiem szacowanym na 93,2 mld USD. Od początku roku fortuna twórcy Microsoftu zwiększyła się o 1,4 mld USD. Pierwsze miejsce zajmuje prezes Amazona Jeff Bezos (135 mld USD), a trzecie inwestor Warren Buffett (84,3 mld USD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane