Czytasz dzięki

Biomed trzecią spółką sierpnia na GPW

opublikowano: 08-09-2020, 22:00

W drugim miesiącu wakacji handel akcjami XTB i Mercatora przygasł, a trzeciej z pandemicznych gwiazd GPW sięgnął niebotycznych rozmiarów

Cały dzień walczył wczoraj Biomed Lublin o miejsce na podium dla najintensywniej handlowanych spółek na warszawskiej giełdzie. Ostatecznie był czwarty, ale zaledwie dzień wcześniej nie miał sobie równych pod względem zainteresowania inwestorów. Tym samym w pierwszy poniedziałek września powtórzył to, co pięciokrotnie stało się jego udziałem w sierpniu 2020 r. Spółka rozgrzewała wtedy emocje inwestorów jak nigdy wcześniej. W drugim miesiącu wakacji obroty jej walorami osiągnęły wartość 1,75 mld zł. Stanowiło to nieco ponad 10 proc. ogółu handlu akcjami na GPW. Większe zainteresowanie wzbudziły tylko CD Projekt i KGHM.

To jednak zasiedziali reprezentanci grupy największych i najpłynniejszych spółek. Tymczasem jeszcze w styczniu 2020 r. obroty akcjami Biomedu stanowiły zaledwie 0,03 proc. ogółu handlu na GPW. Sierpniową eksplozję zainteresowania nietrudno wytłumaczyć. Dni, w których akcjami Biomedu handlowano najchętniej, zbiegły się z przekazaniem przez spółkę informacji o rozpoczęciu wytwarzania na potrzeby badań klinicznych immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2, czyli zalążku leku na COVID-19. Biomed jest jedną z tych spółek z warszawskiej giełdy, które ewidentnie przyciągnęły zainteresowanie inwestorów w wyniku pandemii. Jego kurs jest obecnie o ponad 1100 proc. wyższy niż na początku roku, a to i tak po tym, jak inwestorzy nieco ochłonęli.

Na początku sierpnia akcje Biomedu były wyceniane prawie 2900 proc. drożej niż na początku roku. To jednak i tak stosunkowo niewiele w porównaniu z producentemgumowych rękawiczek wykorzystywanych w służbie zdrowia. Kurs Mercator Medical wzrósł od początku roku ponad 3600 proc. Na tym tle ponad 300-procentowy zarobek na akcjach X-Trade Brokers Domu Maklerskiego (XTB) wydaje się pomijalny. Ale to trzecia spółka, o której inwestorzy ewidentnie przypomnieli sobie w związku z koronawirusem. Wywołana przez niego zwiększona zmienność na rynkach finansowych sprzyja wynikom foreksowego brokera. Wzrost kursu to niewątpliwie przyczynek do wzrostu obrotów, transakcja dotycząca takiej samej liczby akcji ma bowiem większą wartość. Jeszcze w styczniu łączne obroty walorami Biomedu, Mercatora i XTB odpowiadały za 0,39 proc. handlu na GPW. Nawet w marcu było to mniej niż 1 proc. Sytuacja zaczęła zmieniać się w kwietniu.

Trudno było jednak mówić o czymś nadzwyczajnym. Do czerwca włącznie żadnej ze spółek nie udało się osiągnąć 2-procentowego udziału w obrotach, a łącznie ważyły w nich 2,43-3,38 proc. Szał zakupów ich akcji wybuchł dopiero w lipcu. Kursy gwałtownie wystrzeliły w górę, a wraz z nimi obroty. Biomed, Mercator i XTB znalazły się wśród 10 najchętniej handlowanych spółek na GPW (Mercator znalazł się w tej grupie już w czerwcu). Ich łączny udział w handlu akcjami wyniósł w lipcu 11,63 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej było to zaledwie 2,43 proc. W sierpniu było jeszcze lepiej. Korzystająca na pandemii trójka odpowiadała za 14,45 proc. całego handlu. Tyle że była to już zasługa głównie Biomedu. Zainteresowanie akcjami Mercatora i XTB wyraźnie zmalało — zarówno w wartościach bezwzględnych, jak też w stosunku do całości handlu na GPW. Udział każdej z tych spółek w obrotach niewiele przekroczył 2 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane