Bitcoin znów poniżej 10 tys. USD przez regulatorów

opublikowano: 08-03-2018, 06:43
aktualizacja: 08-03-2018, 06:54

Działania regulatorów w USA i Japonii spowodowały spadek notowań poniżej 10 tys. USD.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowała, że będzie wymagać zarejestrowania się od wszystkich giełd wymiany cyfrowych aktywów. 

Bitcoin
Zobacz więcej

Bitcoin Bloomberg

- Jeśli platforma oferuje handel aktywami cyfrowymi, które są papierami wartościowymi i działa jak giełda w sposób opisany przez federalne prawo papierów wartościowych, wówczas platforma musi zarejestrować się w SEC jako krajowa giełda papierów wartościowych lub zostać wyłączona z rejestracji – głosi komunikat SEC.

Spencer Bogart, partner w Blockchain Capital uważa, że  SEC znów „kreśli linię na piasku” oddzielającą papiery wartościowe od aktywów, które nimi nie są, „ale jak dotąd bez podawanie konkretnych nazw”. Jego zdaniem, działania SEC dotyczą bardziej tzw. alt-coins niż bitcoina, co może w dłuższym terminie pomóc temu drugiemu.

- Wydaje się najmniej prawdopodobne, że z wszystkich kryptoaktywów właśnie bitcoin zostanie uznany za papier wartościowy – powiedział Bogart.

Tymczasem w Japonii regulatorzy ukarali szereg giełd kryptowalut i zmusili niektóre do zaprzestania działalności. Tłumaczą to koniecznością ochrony konsumentów po tym jak z giełdy Coincheck skradziono kryptowaluty wartości 530 mln USD. Przedstawiciel Agencji Usług Finansowych ogłosił, że Coincheck ma pieniądze na zrekompensowanie strat klientów. Siedem giełd kryptowalut dostało nakaz poprawy sposobu działalności, z czego Bit Station i FSHO dostały zakaz działania przez miesiąc.

W czwartek rano bitcoin taniał o 1 proc. do 9807,63 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu