BlackRock pierwszą firmą zarządzającą samodzielnie chińskim funduszem

ARŻ, Reuters
opublikowano: 11-06-2021, 12:55

BlackRock stał się pierwszym globalnym podmiotem zarządzającym aktywami posiadającym licencję na rozpoczęcie w Chinach działalności w zakresie funduszy inwestycyjnych. To efekt szerszego otwarcia chińskiego sektora finansowego dla zagranicznych firm, pisze Reuters.

BlackRock, największy na świecie zarządzający aktywami, poinformował w piątek, że Chińska Komisja Regulacyjna ds. Papierów Wartościowych (CSRC) wyraziła zgodę na rozpoczęcie działalności jego chińskiej jednostki zarządzającej funduszami.

Chiny w ubiegłym roku roku zapowiedziały zniesienie ograniczeń dotyczących zagranicznej własności w sektorach funduszy inwestycyjnych i papierów wartościowych. Wcześniej globalne podmioty mogły prowadzić działalność wyłącznie z chińskim partnerem, w związku z czym nie mogły samodzielnie podejmować wiążących decyzji.

„Jesteśmy zaszczyceni, że możemy wspierać większą liczbę chińskich inwestorów w dostępie do rynków finansowych” – powiedział w piątek dyrektor generalny BlackRock Larry Fink.

Kilka innych globalnych firm zarządzających aktywami, w tym Neuberger Berman, Schroders i Fidelity International, również złożyło już wniosek o powołanie w Chinach spółek będących ich pełną własnością.

Firma konsultingowa Z-Ben Advisors z Szanghaju prognozuje, że chiński rynek funduszy inwestycyjnych prawdopodobnie potroi się do 60 bln juanów (8,75 bln USD) w ciągu najbliższej dekady.

BlackRock pod koniec pierwszego kwartału 2021 roku zarządzał aktywami o łącznej wartości ok. 9 bln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane