BofA: Indie "przeskoczą" Japonię o trzy lata później

Tadeusz Stasiuk, CNBC
opublikowano: 24-03-2021, 07:59

Indie są na dobrej drodze by „przeskoczyć” Japonię i stać się drugą po chińskiej, gospodarką w Azji. Stanie się to jednak później niż wcześniej zakładano, co jest następstwem wybuchu pandemii koronawirusa i związanego z nią kryzysu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Swoje prognozy w tym temacie ostatnio zweryfikowali specjaliści z Bank of America Securities. Wstępnie zakładali bowiem, że indyjska gospodarka wespnie się na fotel wicelidera już w 2028 r. Aktualnie, termin został przesunięty o trzy lata do 2031/2032 r.

Stanie się tak, jeśli realizowane będą przez Indie założone czynniki, wśród których na pierwszy plan wychodzi utrzymanie co najmniej 9-proc. rocznej dynamiki wzrostu nominalnego PKB oraz realnego PKB na poziomie około 6 proc. Średnia stopa inflacji przyjęta została na poziomie 5 proc. a deprecjacji na 2 proc. W takim przypadku Indiom do 2031 r. powinno udać się przebić nominalny PKB Japonii wyrażony w dolarach amerykańskich. Według badania, gdyby tempo wzrostu wyniosło 10 proc. i nieco powyżej, jest szansa na zajęcie pozycji wicelidera już w 2030 r.

Wiele zależeć będzie od tempa odbudowy gospodarki po pandemii. Analitycy Standard & Poor’s szacują, że wywołany nią kryzys ograniczył trwale wydajność indyjskiej gospodarki o około 10 proc. w porównaniu ze stanem sprzed pandemii.

Szczególnie podkreślana jest trudna sytuacja na rynku pracy, na którym zlikwidowano miliony miejsc pracy.

Choć nie ma jeszcze oficjalnych wyliczeń, szacuje się, że gospodarka indyjska odnotuje w roku finansowym kończącym się w marcu 2021 r. spadek PKB rzędu 7,7 proc. wobec wzrostu rok wcześniej o 4,2 proc. W okresie kwiecień-czerwiec 2020 r. kraj z uwagi na wprowadzony lockdown odnotował historyczny, rekordowy spadek w skali 23,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane