Bruksela pozwala na większą pomoc

MIR
opublikowano: 21-09-2006, 00:00

Komisja Europejska (KE) proponuje złagodzenie zasad pomocy publicznej dla małych i średnich firm. Władze państw członkowskich nie będą musiały zgłaszać wsparcia nieprzekraczającego 200 tys. EUR albo gwarancji kredytowych do wysokości 1,7 mln EUR. W ten sposób KE chce dać krajom członkowskim więcej swobody w rozwijaniu niektórych gałęzi gospodarki, bez szkody dla konkurencji na unijnym rynku, za to z korzyścią dla innowacji i wzrostu zatrudnienia.

Właśnie z troski o konkurencję KE podejrzliwie patrzy na próby wspierania pojedynczych firm specjalnymi dotacjami albo np. państwowymi gwarancjami kredytowymi. Dlatego każda pomoc publiczna powyżej dozwolonego pułapu musi być zatwierdzona przez KE.

Przepisy nie obejmują obecnie wsparcia wysokości do 100 tys. EUR przez trzy lata dla jednej firmy. Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji, zapowiada, że wsparcie wysokości 200 tys. EUR nie będzie traktowane jako pomoc publiczna, jeśli będzie transparentne, czyli jego wysokość będzie z góry dokładnie określona. Nowe przepisy, które trafią do konsultacji w krajach członkowskich, mają wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu