Brytyjski rząd złoży w poniedziałek ponowny wiosek o wybory

  • PAP
opublikowano: 05-09-2019, 16:36

Brytyjski rząd planuje w poniedziałek przedstawić drugi wniosek o przedterminowe wybory parlamentarne - zapowiedział w czwartek lider Izby Gmin Jacob Rees-Mogg. W pierwszym głosowaniu w środę taką propozycję poparło 298 posłów, poniżej wymaganego progu 434 głosów.

Drugie głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej już po przyjęciu przez parlament i wejściu w życie przygotowanej przez opozycję ustawy wykluczającej wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy.

Boris Johnson
Zobacz więcej

Boris Johnson fot.Stephen Lock/Zuma Press/Forum

Zgodnie z jej zapisami, jeśli rząd nie uzyska porozumienia z UE do 19 października, to będzie zmuszony do złożenia wniosku o wydłużenie procesu opuszczenia Wspólnoty do 31 stycznia 2020 r.

Złożenie nowego wniosku o rozpisanie wyborów ma pozwolić rządowi na weryfikację publicznej deklaracji lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna, który powiedział, że jest skłonny poprzeć ich przeprowadzenie, gdy przyjęta wbrew intencji rządu ustawa wejdzie w życie i stanie się wiążąca.

Takiego stanowiska jednak nie podzielają wszyscy politycy laburzystów, co może utrudnić uzyskanie wymaganej większości dwóch trzecich głosów.

Część przeciwników brexitu bez umowy sugerowało, że nie należy zgodzić się na jakiekolwiek rozwiązanie, które pozwalałby premierowi Borisowi Johnsonowi na organizację wyborów przed końcem października - np. w preferowanym przez niego terminie 15 października - aby mieć stuprocentową gwarancję, że nie będzie w stanie wyprowadzić kraju z UE bez porozumienia w obowiązującym obecnie terminie, tj. 31 października.

Jak argumentowali, gdyby Johnson zwyciężył w wyborach z 15 października, to wciąż miałby teoretyczną szansę na uchylenie przyjętej w środę ustawy i doprowadzenie do szybkiego opuszczenia UE.

Już wcześniej informowano, że opozycyjne ugrupowania planowały spotkać się w czwartek w celu omówienia strategii na wypadek drugiego głosowania nad wnioskiem o przedterminowe wybory.

Zgodnie z ustawą o kadencyjności parlamentu (ang. Fixed-Term Parliament Act), rozwiązanie Izby Gmin jest możliwe jedynie w ściśle określonych przypadkach, m.in. przy wyrażeniu wotum nieufności dla rządu i niezdolności powołania nowego premiera lub przy poparciu dwóch trzecich ogółu posłów.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu