Budapeszt zrobił „znaczący krok” w kierunku otrzymania środków z KPO

  • PAP
opublikowano: 11-11-2022, 15:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Węgry zrobiły „znaczący krok” w kierunku otrzymania miliardów euro z Funduszu Odbudowy, akceptując żądania Unii Europejskiej w sprawie niezależności sądownictwa - poinformowało źródło agencji Reutera w Brukseli.

fot. Bloomberg

"Węgrzy zaakceptowali warunki Komisji Europejskiej w sprawie niezależności sądownictwa. To nie jest koniec negocjacji, ale jest to znaczący krok naprzód" – powiedział anonimowy unijny urzędnik, cytowany przez agencję.

Stawką jest 5,8 mld euro, które Węgrzy mieliby otrzymać ze środków unijnych.

"Nie mogę potwierdzić, że zakończyliśmy wszystkie negocjacje w sprawie funduszy naprawczych, ale finalizujemy je. Punkty sporne były w dużej mierze wokół niezależności sądownictwa" – powiedziało źródło agencji. Unijny urzędnik dodał, że Budapeszt zgodził się między innymi na odebranie węgierskiemu Sądowi Najwyższemu prawa do ingerowania w prawo sędziów do konsultowania się z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Prócz środków z Funduszu Odbudowy Budapeszt musi zmierzyć się jeszcze z perspektywą utraty 7,5 mld euro z Funduszu Spójności. W połowie września Komisja Europejska zaproponowała Radzie UE wszczęcie mechanizmu warunkowości w stosunku do Węgier w związku z korupcją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane