Czytasz dzięki

Budowlańcy i pracodawcy apelują o podpisanie ustawy o zwrocie VAT

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-08-2005, 19:58

Przedstawiciele branży budowlanej i organizacje pracodawców zaapelowały w poniedziałek do prezydenta o podpisanie ustawy o zwrocie VAT za materiały budowlane. Prezydent ma na to czas do wtorku, 23 sierpnia.

Przedstawiciele branży budowlanej i organizacje pracodawców zaapelowały w poniedziałek do prezydenta o podpisanie ustawy o zwrocie VAT za materiały budowlane. Prezydent ma na to czas do wtorku, 23 sierpnia.

    Apel o podpisanie ustawy wystosowało 13 organizacji z branży budowlanej. "Jednym z antidotów na bolączki polskiego budownictwa jest poselska inicjatywa w postaci ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która daje szansę inwestorom na zwrot różnicy VAT na materiały budowlane przez Urzędy Skarbowe" - napisali w apelu budowlańcy.

    1 maja 2004 r. stawka VAT na materiały budowlane wzrosła z 7 do 22 proc.

    "Z coraz większą uwagą obserwujemy szybki rozwój niepokojącego zjawiska, jakim jest szara strefa, które mocno zagraża całej branży oraz skutecznie obniża wpływy państwa" - podkreślają przedstawiciele branży budowlanej.

    Przypominają, że w ciągu ostatnich lat Polska znalazła się na ostatnim miejscu w Europie pod względem liczby mieszkań użytkowanych na 1000 mieszkańców. W kraju brakuje 1,5 mln mieszkań, a około 3 mln wymaga gruntownych remontów.

    O podpisanie ustawy zaapelował też do prezydenta prezes Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski, a wcześniej prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski. Argumentowali, że utrzymywanie wysokich stawek VAT-u jest nieracjonalne w obecnej trudnej sytuacji w budownictwie, a wejście w życie ustawy pomoże ograniczyć szarą strefę i dokończyć wcześniej rozpoczęte inwestycje.

    Z podobnym apelem wystąpił do prezydenta przewodniczący sejmowej podkomisji ds. budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, poseł PiS Jerzy Polaczek. W piśmie do prezydenta Polaczek napisał, że "z niepokojem i oburzeniem" przyjmuje działania Ministerstwa Finansów, "zmierzające do zdyskredytowania" tej ustawy.

    Ministerstwo Finansów podało, że ustawa o zwrocie VAT będzie kosztowała budżet państwa w 2006 r. od 4,5 do nawet 18 mld zł.

    Z wyliczeniami resortu nie zgodził się prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa Ryszard Kowalski. W oświadczeniu przekazanym w poniedziałek PAP poinformował, że odliczenia, o których mówi ustawa, kosztowałyby budżet państwa ok. 1 mld zł.

    W ubiegły piątek szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz poinformowała, że prezydent Aleksander Kwaśniewski ma wątpliwości, czy podpisać ustawę o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane.

    Ustawa z 29 lipca o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ma złagodzić skutki podniesienia od 1 maja 2004 r. podatku VAT na materiały budowlane z 7 do 22 proc. Przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2006 roku, a zwrot VAT-u dotyczyłby okresu od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku. Namocy ustawy osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, przysługiwałaby rekompensata za wzrost podatku VAT na materiały budowlane.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane