Budowlanka powstrzymała spadki indeksów na GPW

11-01-2001, 17:43

Wbrew pozytywnym sygnałom z amerykańskiego rynku Nasdaq przebieg czwartkowej sesji na warszawskiej giełdzie odbył się w bardzo nerwowej atmosferze. Po niewielkim spadku na otwarciu pojawił się trend wzrostowy, który został szybko przyhamowany najpierw przeceną akcji Elektrimu, a następnie spadkiem TP SA.

Trend spadkowy napędzany był przede wszystkim przez spółki informatyczne, z których największe zniżki odnotowały Macrosoft i STGroup. Można już zauważyć, iż większe znaczenie dla inwestorów mają pesymistyczne informacje ze spółek technologicznych niż chwilowy wzrost na Nasdaq. Czwartkowe notowania spółek nowej ekonomii były głównie efektem informacji o pogorszeniu wyników finansowych Yahoo i rezygnacji Alta Vista z przeprowadzenia IPO. W świetle negatywnych sygnałów dochodzących z największych światowych spółek internetowych należy oczekiwać dużego sceptycyzmu inwestorów w stosunku do tegorocznych emisji polskich portali. W styczniu rozpoczyna się emisja akcji Interii, w następnej kolejności przewiduje upublicznienie swoich walorów Hoga i Wirtualna Polska.

Przed większym spadkiem indeksów obroniła warszawską giełdę doskonale zachowująca się branża budowlana i rosnący kurs akcji KGHM. Jednym z liderów wzrostu jest Mostostal Warszawa, którego główni akcjonariusze Elektrim i hiszpańska Acciona toczą bój o odwołanie prezesa spółki. Najprawdopodobniej hiszpański akcjonariusz skupował na giełdzie akcje Mostostalu Warszawa, aby zwiększyć swój udział i tym samym nie dopuścić do odwołania przez Elektrim prezesa Neila Balfoura.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Budowlanka powstrzymała spadki indeksów na GPW