Buffett wygrał jeden zakład i ma chętnego na kolejny

opublikowano: 04-10-2017, 07:21
aktualizacja: 04-10-2017, 07:23

Słynny inwestor Warren Buffett wygrał już zakład, że pasywna inwestycja w prosty fundusz indeksowy da przez 10 lat lepszy wynik niż inwestycja w koszyk funduszy hedgingowych. Ogłosił, że jest gotów przyjąć kolejny, na tych samych warunkach. Pojawił się chętny.

Buffett powiedział, że jest gotów na nowy zakład jeśli pojawi się chętny postawić „znaczącą część swojego majątku”.

Zobacz więcej

Warren Buffett

fot. Bloomberg

- Przyjmuję zakład – ogłosił Mark Yusko, założyciel i szef inwestycji Morgan Creek Capital, firmy zarządzającej 1,8 mld USD aktywów w funduszu funduszy hedgingowych. – To ważny moment w cyklu rynkowym. Myślę, że jest ważne, aby mieć świadomość skłonności inwestorów do ścigania gorących zysków na szczycie cyklu. To najlepszy czas, aby się zabezpieczyć – dodał.

Poprzedni zakład, którego stawka to 1 mln USD, Buffett zawarł z Tedem Seidesem, zarządzającym funduszem hedgingowym.

- S&P500 bezwzględnie pokona każdy z funduszy funduszy hedgingowych – przekonywał Buffett we wtorek w CNBC. – Pasywna inwestycja pokona aktywną z powodu opłat – podkreślił.

Buffett wygrał zawarty 10 lat temu zakład nawet pomimo „rynku niedźwiedzia” na akcjach, który pojawił się w tym okresie po załamaniu rynku nieruchomości. Nastąpił po nim „rynek byka”, który rozpoczął się w marcu 2009 roku i trwa do dziś. Fundusze hedgingowe były gorsze niż rynek m.in. z powodu poprawy koniunktury gospodarczej i nadzwyczajnych działań stymulacyjnych Fed, które przyczyniły się do wzrostu cen akcji i innych aktywów w końcówce wspomnianego okresu.

Obecny zakład zaczyna się w okresie względnie spokojniejszych warunków gospodarczych i rynkowych. Niektórzy inwestorzy uważają, że są zbyt spokojne i z tego powodu podatne na gwałtowne zmiany, z których mogą skorzystać fundusze hedgingowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu