Czytasz dzięki

Były członek Fedu wezwał do rebelii przeciw Trumpowi

Bill Dudley, szef nowojorskiego oddziału Fedu w latach 2009-18, wezwał obecne władze banku centralnego do utrudnienia prezydentowi Donaldowi Trumpowi prowadzenia wojny handlowej, a wręcz do próby pokrzyżowania jego szans na reelekcję.

Przedstawiciele Fedu powinni wprost zadeklarować, że nie będą przeciwdziałać negatywnym skutkom złej polityki obecnej administracji — stwierdził Bill Dudley w komentarzu dla agencji Bloomberg. Łagodzenie polityki banku uwolniłoby Donalda Trumpa od ponoszenia negatywnych konsekwencji wojny handlowej, zwłaszcza w postaci ryzyka recesji w roku wyborczym, i zachęciło do eskalacji napięć z Chinami. Wezwanie 66-letniego ekonomisty do wstrzymania obniżek stóp, by utrudnić — jego zdaniem — niekorzystną w długim okresie dla gospodarki reelekcję obecnego prezydenta, wzbudziło powszechną krytykę.

„Postąpienie zgodnie z sugestiami Dudleya oznaczałoby wystawienie na szwank niezależności Fedu. Mogłoby też być przeciwskuteczne, bo Trump często wzmaga presję, jeśli napotka opór” — napisał na Twitterze Jared Bernstein, doradca byłego demokratycznego wiceprezydenta Joe Bidena.

Donald Trump od wielu miesięcy ostro krytykował Jerome’a Powella, szefa Fedu, którego sam desygnował, najpierw za podwyżki stóp procentowych, a następnie za zbyt wolne łagodzenie polityki. Przedstawiciele banku odrzucali krytykę, wskazując na jego niezależność, a jednocześnie powstrzymywali się przed ocenianiem polityki handlowej administracji. Jerome Powell poprzestawał na przypominaniu o negatywnych skutkach wojny na cła, a na sympozjum w Jackson Hole zasugerował, że narzędzia polityki pieniężnej nie są odpowiednie do reagowania na problemy wynikające z posunięć w strefie handlu. Bill Dudley ma „absolutną rację”, że Fed nie powinien łagodzić skutków napięć handlowych, jednak jego komentarz może przynieść więcej złego niż dobrego, ponieważ grozi upolitycznieniem działań Fedu — ostrzega Roberto Perli z ośrodka Cornerstone Macro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane