CBOS: w sierpniu najbardziej wzrosło zaufanie do Tuska

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-08-2005, 13:36

W sierpniu najbardziej wzrosło do zaufanie do Donalda Tuska - o 9 pkt. proc., Lecha Kaczyńskiego i Lecha Wałęsy (po 6 pkt.) oraz do Jarosława Kaczyńskiego (o 5 pkt.). Najbardziej spadło zaufanie do Włodzimierza Cimoszewicza (o 14 pkt.) i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego (o 7 pkt.) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W sierpniu najbardziej wzrosło do zaufanie do Donalda Tuska - o 9 pkt. proc., Lecha Kaczyńskiego i Lecha Wałęsy (po 6 pkt.) oraz do Jarosława Kaczyńskiego (o 5 pkt.). Najbardziej spadło zaufanie do Włodzimierza Cimoszewicza (o 14 pkt.) i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego (o 7 pkt.) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

    Liderem rankingu pozostaje nadal Zbigniew Religa, któremu ufa 59 proc. Polaków (spadek w stosunku do lipca o 5 pkt.), a na drugim miejscu nadal znajduje się Kwaśniewski (ufa mu 55 proc. badanych).

    Na trzecie miejsce awansował Tusk, któremu ufa już 54 proc. Polaków. Za nim znaleźli się L. Kaczyński z wynikiem 50 proc. i J. Kaczyński, któremu ufa 48 proc. badanych. Kolejne miejsce przypadło Lechowi Wałęsie (43 proc.), za nim znalazł się Cimoszewicz (41 proc.; poprzednio na trzecim miejscu) oraz Marek Borowski i Jan Rokita (po 40 proc.).

    Niewielki wzrost zaufania w sierpniu odnotowali Andrzej Lepper i Marek Belka (o 3 pkt.), a także Jan Olszewski (2 pkt.), Roman Giertych i Longin Pastusiak (o 1 pkt.).

    Spadek zaufania odnotowali z kolei Władysław Frasyniuk, Jan Rokita i Izabela Jaruga-Nowacka (o 3 pkt.); Wojciech Olejniczak, Leon Kieres (o 2 pkt.); Marek Borowski i Jerzy Szmajdziński (o 1 pkt.).

    Jednocześnie zmieniły się wskaźniki dotyczące nieufności do polityków. Najkorzystniejszą zmianę odnotował Lech Kaczyński - liczba nieufających mu Polaków spadła od lipca o 10 pkt. proc. Donald Tusk i Jarosław Kaczyński odnotowali zaś spadek o 8 pkt.

    Wzrost nieufności odnotowali w sierpniu tylko Cimoszewicz (o 12 pkt.) i Kwaśniewski (o 5 pkt.).

    Nieco poprawiły się m.in. wyniki Leppera (spadek nieufności o 6 pkt.), Romana Giertycha (o 5 pkt.), Henryki Bochniarz, Lecha Wałęsy i Jarugi-Nowackiej (o 4 pkt.).

    Na pierwszym miejscu w rankingu nieufności bez zmian pozostaje Leszek Balcerowicz (nie ufa mu 47 proc. badanych), drugie miejsce dzielą Andrzej Lepper i Marek Belka (po 45 proc.), trzeci jest Roman Giertych, któremu nie ufa 44 proc. Polaków. Na czwartym miejscu uplasował się Cimoszewicz (35 proc.), dalej są Wałęsa (31 proc.) i Kwaśniewski (29 proc.).

    Jak podaje CBOS, również analiza zmian średnich ocen potwierdza, że w ciągu ostatniego miesiąca w największym stopniu zyskał na wiarygodności Tusk. Znacząco poprawił się także społeczny odbiór L. Kaczyńskiego, Bochniarz, Leppera i Wałęsy. Bardzo wyraźnie pogorszył się natomiast wizerunek Cimoszewicza. Na wiarygodnościstracił też, choć już w mniejszym stopniu, prezydent Kwaśniewski.

    Badanie przeprowadzono 5-8 sierpnia na 949-osobowej, losowej i reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane