CBOS: Większość Polaków pozytywnie ocenia wejście do Schengen

PAP
11-12-2008, 14:53

Po roku obecności Polski w układzie z  Schengen większość z nas dobrze ocenia tę decyzję. Polacy mają poczucie, że  mieszkańcy innych krajów strefy przyjęli nas pozytywnie, a otwarcie granic miało pozytywny wpływ na wizerunek Polaków - wynika z sondażu CBOS.

45 proc. badanych uważa, że wejście do Schengen było dla naszego kraju wydarzeniem "dość ważnym", a 39 proc., że "bardzo ważnym". 64 proc. respondentów jest zdania, że mieszkańcy innych krajów UE przyjęli nasze wejście do strefy "raczej pozytywnie", przeciwnego zdania jest 15 proc.

Ponad połowa badanych (55 proc.) uważa też, że członkostwo w układzie z Schengen miało pozytywny wpływ na wizerunek Polski i Polaków, o negatywnym wpływie przekonanych jest 7 proc. 20 proc. jest zdania, że nie miało to żadnego wpływu na nasz wizerunek.

Poczucie, że zostaliśmy przyjęci pozytywnie jest wyższe wśród osób, które w ostatnim roku co najmniej raz wyjeżdżały do krajów UE - 72 proc. z nich uważa, że zostaliśmy przyjęci pozytywnie, przeciwnego zdania jest 16 proc. 61 proc. spośród wyjeżdżających uważa też, że otwarcie granic pozytywnie wpłynęło na wizerunek Polski i Polaków.

Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS w dniach 13-19 listopada na próbie 924 osób.

Opinie większości badanych podziela podsekretarz stanu w MSWiA Witold Drożdż. "Formułowane rok temu obawy nie potwierdziły się, natomiast nadzieje się spełniły" - powiedział w czwartek podczas spotkania prasowego podsumowującego rok członkostwa Polski w strefie Schengen.

Układ z Schengen został zawarty w 1985 roku i był modyfikowany w późniejszych latach. Schengen (od nazwy luksemburskiej miejscowości, gdzie 14 czerwca 1985 roku podpisano układ o Europie bez granic) znosi kontrolę na wewnętrznych granicach państw, które podpisały dokument.

Obecnie obszar Schengen stanowią wszystkie kraje UE z wyjątkiem Irlandii i W. Brytanii, które odmówiły udziału w tym porozumieniu oraz Cypru, Bułgarii i Rumunii, które nie zakończyły jeszcze przygotowań do zniesienia kontroli granicznych. Do Schengen należą ponadto Norwegia i Islandia - dwa kraje nie wchodzące w skład UE. W piątek strefa Schengen powiększy się o kolejny kraj - Szwajcarię.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CBOS: Większość Polaków pozytywnie ocenia wejście do Schengen