CBOS: wybory najważniejszym wydarzeniem dla Polski w 2005 roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-01-2006, 12:04

Za najważniejsze wydarzenie 2005 roku dla Polski respondenci CBOS uznali wybory prezydenckie i parlamentarne. Za najważniejsze wydarzenie dla świata - śmierć papieża Jana Pawła II - wynika z sondażu przekazanego we wtorek PAP.

Za najważniejsze wydarzenie 2005 roku dla Polski respondenci CBOS uznali wybory prezydenckie i parlamentarne. Za najważniejsze wydarzenie dla świata - śmierć papieża Jana Pawła II - wynika z sondażu przekazanego we wtorek PAP.

    O tym, że wybory były najważniejszym wydarzeniem minionego roku w Polsce, jest przekonanych 53 proc. respondentów CBOS. 28 proc. jest przekonanych, że najważniejsze były wybory prezydenckie i zmiana prezydenta, 14 proc. - że wybory parlamentarne. Tylko 1 proc. uważa, że najważniejsze było zwycięstwo prawicy, zwycięstwo PiS, i również 1 proc. jest zdania, że najważniejsza była porażka SLD i "odsunięcie komunistów od władzy".

    Dla 35 proc. badanych najważniejszym wydarzeniem w Polsce była śmierć Jana Pawła II. Dla 7 proc. członkostwo w UE i jego konsekwencje. 19 proc. nie potrafiło wskazać takiego wydarzenia.

    Najważniejszym wydarzeniem na świecie, zdaniem 41 proc. pytanych, była śmierć papieża Jana Pawła II. Dla 10 proc. - klęski żywiołowe takie jak skutki tsunami w basenie Oceanu Indyjskiego w grudniu 2004 roku czy huragan Katrina w USA. Dla 7 proc. - konflikt iracki. 5 proc. wskazało wybór nowego papieża Benedykta XVI, 4 proc. - wojnę z terroryzmem, zamachy terrorystyczne (w tym zamachy w Londynie).

    33 proc. nie potrafiło wskazać takiego zdarzenia.

    Sondaż został przeprowadzony w dniach 6-9 stycznia 2006 roku na liczącej 1007 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane