Ceny będą rosły wolniej

opublikowano: 13-06-2019, 22:00

Wysoki poziom cen mieszkań wprowadzanych do oferty, przy niższym, lecz stabilnym popycie oraz obecności czynników hamujących podaż, oznacza dalsze zwyżki w 2019 r., lecz przy niższej dynamice r/r — prognozuje Aleksandra Szklarczyk, analityczka Domu Maklerskiego mBanku.

W raporcie z 6 czerwca specjalistka podkreśla, że przy takiej dynamice cen, jaką zanotowano w ubiegłym roku, część popytu o wysokiej wrażliwości cenowej mogła już zostać „odcięta”, niemniej popyt ze strony zamożniejszych klientów powinien być stabilny ze względu na dobre dane makro, wzrost zamożności i niski koszt pieniądza. To powinno sprzyjać cenom w segmencie lokali o podwyższonym standardzie.

„Mimo że rok 2018 r. przyniósł odwrócenie trendu wzrostowego na rynku mieszkaniowym, a oczekiwane w kolejnych latach spowolnienie gospodarki może sugerować, że szczyt optymizmu konsumentów mamy już za sobą, to nie ma obecnie przesłanek do strukturalnego załamania popytu na rynku mieszkaniowym” — zaznacza analityczka.

Według Aleksandry Szklarczyk silny powinien być również popyt inwestycyjny, ale w dłuższym terminie oczekuje ona jego systematycznego obniżania z uwagi na rozwój hoteli, systemu condo i prywatnych akademików.

„Nabywcy lokali na wynajem wciąż stanowią silną grupę, ale widzimy kilka przesłanek, które mogą osłabić pozytywny sentyment do zakupów inwestycyjnych, a rosnąca dostępność nowych form przenosi część popytu na najem z tradycyjnego segmentu mieszkaniowego do nowych form inwestycyjnych” — dodaje analityczka DM mBanku.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu