Czytasz dzięki

Ceny domów w Australii mogą spaść o 7 proc. w ciągu najbliższego roku

opublikowano: 17-06-2020, 13:23

Według prognoz Banku Rezerw Australii (RBA), ceny domów spadną o 7 proc. w ciągu najbliższego roku. To tzw. środkowy scenariusz australijskich władz monetarnych. W optymistycznym wariancie dla gospodarki spadek może wynieść jedynie 2 proc. zaś w przypadku czarnej wizji, skala spadku może zamknąć się w okolicach nawet 15 proc.

W maju 2020 r. po raz pierwszy od prawie roku spadły ceny domów w największej gospodarce antypodów co było wynikiem jej zamknięcia z uwagi na działania zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Bank centralny podkreśla, że ograniczony wpływ na ceny w szczycie lockdownu spowodował, że rynek mieszkaniowy może nie ucierpieć tak bardzo, jak się obawiano, ale prawdziwy test przyjdzie jeszcze w tym roku, gdy pakiety ratunkowe wdrożone przez rząd i władze monetarne zostaną stopniowo zmniejszone.

Dane RBA wskazują, że prawie 430 tys. kredytobiorców obecnie korzysta z sześciomiesięcznych wakacji w spłacaniu rat, a około 2,9 mln pracowników otrzymuje rządowe dopłaty do wynagrodzeń.

Środki dystansu społecznego będą miały większy wpływ na liczbę transakcji mieszkaniowych niż na ceny. Oczekujemy, że obroty na rynku mieszkaniowym spadną o 70 proc. w czerwcu i pozostaną na niskim poziomie do września – napisano w sprawozdaniu RBA.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane